Vyzývame k pohybu: v 2025 vymeňte výťah za schody

Liga proti rakovine pripomína pohyb ako dôležitú prevenciu: V novom roku vymeňte výťah za schody

Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku ochorení, onkologických nevynímajúc. Liga proti rakovine v rámci osvety prichádza s odporúčaním, ako sa viac hýbať – prostredníctvom motivačných nálepiek určených na výťahy ľudí vyzýva, aby začali chodiť po schodoch. Zlepšia si kondičku a namiesto elektriny spália kalórie.

Voľte schody

Liga proti rakovine prichádza s novým rokom s motivačnými nálepkami na výťahy, ktorými chce ľudí bývajúcich či pracujúcich vo viacposchodových budovách inšpirovať k pohybu. Je to jednoduché a nestojí to nič – stačí namiesto výťahu použiť schody. Týmto odporúčaním chce povzbudiť všetkých, ktorí si dali predsavzatie viac sa hýbať, zdravšie žiť, schudnúť.

sérii 11 motivačných nálepiek na výťahy pripomína, že pohyb je jednoduchá a účinná forma prevencie vzniku ochorení, vrátane onkologických. A jedným z hesiel, ktoré znie: „Voľte schody a aj kondičke dáte echo, že už ste eko“ vtipne pripomína okrem zdravotného i ekologický aspekt chôdze po schodoch.

Nálepky sú určené na akékoľvek miesto, kde sa nachádza výťah. Milou a nenásilnou formou pripomínajú benefity pravidelného pohybu a povzbudzujú k vytrvalosti. Ich kúpou na https://merch.sk/lpr/nalepka-motivacne-nalepky-na-vytah a následným umiestnením na výťah s vtipom vyzvete k pohybu svojich susedov či kolegov a zároveň podporíte činnosť Ligy proti rakovine, ktorá už 35 rokov pomáha onkologickým pacientom a ich príbuzným. Získané financie budú využívané na realizáciu celoročných projektov pre ľudí s rakovinou a ich blízkych.

Prečo sa oplatí viac sa hýbať

Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku i onkologických ochorení a má viacero nezanedbateľných benefitov:

  • Zlepšuje funkciu imunitného systému, ktorý je dôležitou súčasťou komplexnej ochrany pred rakovinou.
  • Zlepšuje funkciu srdcovocievneho systému, znižuje tlak krvi, zvyšuje fyzickú zdatnosť
  • Stimuluje nárast svalovej hmoty, kostrové svalstvo chráni pred rakovinou.
  • Zlepšuje metabolizmus, znižuje zápal a stimuluje ochranu pred oxidačným stresom (porucha metabolizmu, zápal a oxidačný stres sa pritom uplatňujú pri vzniku rakoviny).
  • Zlepšuje činnosť tráviaceho traktu. Zloženie črevného mikrobiómu významne ovplyvňuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva i iných chronických ochorení. Črevný mikrobióm tiež veľmi ovplyvňuje strava a pohyb.
  • Zlepšuje „kvalitu“ tukového tkaniva, klesá tvorba zápalových látok.

Pohyb je dôležitý aj pre onkologických pacientov

Trendom minulosti bolo radiť onkologickým pacientom čo najviac odpočívať a vyhnúť sa akejkoľvek námahe.

„Dnes sa vie a potvrdzujú to i výskumy, že správny a primeraný pohyb je dôležitou súčasťou liečby, navyše je vhodnou prevenciou pred opätovným návratom choroby,“ konštatuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

„Je preukázané, že ľudia so zdravou hmotnosťou lepšie znášajú onkologickú liečbu a jej vedľajšie účinky, oveľa rýchlejšie sa zregenerujú. Koľko pohybu si môže pacient počas liečby dovoliť, závisí od celkového zdravotného stavu a fyzickej kondície, či  od toho, ako znáša liečbu,” dodáva.

Vplyv pravidelného cvičenia na onkologických pacientov:

  • Zvyšuje svalovú silu, zdatnosť, emočnú pohodu a kvalitu života onkologických pacientov.
  • Redukuje únavu, depresiu a poruchy spánku.
  • Pod dohľadom rehabilitačného pracovníka sa cvičenie odporúča aj počas aktívnej liečby (pokles stresu, pozitívny účinok na psychiku, redukcia únavy).
  • Je dôležité v liečbe neskorej toxicity chemoterapie.
  • Pozitívne účinky cvičenia sú výraznejšie, ak ide o cvičenie so strednou alebo vysokou intenzitou

Najnovšie aktuality

  • 4.2.-Svetový deň proti rakovine

    Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný príbeh Štvrtého februára (4.2.) si pripomíname Svetový deň proti rakovine. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) pri tejto príležitosti spustila novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája každoročne aj Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, v ktorej kladie […]

    Čítať ďalej
  • Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice

    Karcinóm krčka maternice je rakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách krčka maternice. Zvyčajne ide o pomaly rastúcu rakovinu, ktorá nemusí mať príznaky, môže však byť zistená prostredníctvom rôznych foriem prevencie. A práve o nich informuje pravidelne – počas celého roka – i Liga proti rakovine, intenzívne v mesiaci január, ktorý je venovaný povedomiu o tomto nádorovom ochorení. Výskyt na Slovensku […]

    Čítať ďalej
  • Vyzývame k pohybu: v 2025 vymeňte výťah za schody

    Liga proti rakovine pripomína pohyb ako dôležitú prevenciu: V novom roku vymeňte výťah za schody Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku ochorení, onkologických nevynímajúc. Liga proti rakovine v rámci osvety prichádza s odporúčaním, ako sa viac hýbať – prostredníctvom motivačných nálepiek určených na výťahy ľudí vyzýva, aby začali chodiť po schodoch. Zlepšia si […]

    Čítať ďalej
  • Všetky diely našich podcastov

    V spolupráci s Aktuality.sk sme ešte na jeseň pripravili šesť epizód onkologického podcastu Intímne o rakovine.  S moderátorkou Verou Wisterovou sme v nich rozoberali dôležité témy, ktoré môžu byť pre verejnosť ešte stále tabu. Hovorili sme o tom, čo sa odohráva v hlave pacienta trpiaceho rakovinou, aké sú najčastejšie reakcie ľudí, keď im lekár oznámi […]

    Čítať ďalej
  • Zdravý nový rok 2025

    Milí priatelia, želáme vám pevné zdravie, či uzdravenie. Pri tom fyzickom, myslite aj na to duševné. Aj 35. rok sme tu pre vás s našimi bezplatnými službami a aktivitami,   váš tím Ligy proti rakovine.

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme pravidelné vzdelávanie našich onkopsychológov

    Počas dvoch dní sme preberali konkrétne otázky a problémy vyvstávajúce z praxe pomoci onkologickým pacientom a ich príbuzným. Vzájomne sme sa inšpirovali novými poznatkami a technikami k zefektívneniu našej práce. Program viedli naše onkopsychologičky Katarína Klincová a Lucia Budáčová, ktorá odborne vzdelávala v téme sprevádzania v smútení. Hosťom vzdelávacej akcie bola MUDr. Lucia Dzurillová, ktorá […]

    Čítať ďalej