Doplnky výživy

Ako je to s výživovými doplnkami počas liečby?

Počas liečby by ste nemali brať iné vitamíny či doplnky než tie, ktoré vám predpísal váš lekár! Vôbec neodporúčame onko pacientom užívanie rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám! Treba sa vždy vopred poradiť s lekárom. Žiadny doplnok výživy nenahradí dostatočnú, pestrú a vyváženú stravu. Odporúčania suplementácie pri onkologických pacientoch patria výhradne do rúk lekárov. V prípade nutnosti a zistených deficitov z krvi môže lekár odporučiť užívanie a dávkovanie konkrétneho vitamínu či minerálu. Dôležité je vedieť, že doplnky výživy nie sú náhradou stravy ani nedokážu dorovnať nutričné deficity pri jednostrannej alebo kaloricky a biologicky nedostatočnej strave. Výživové doplnky môžu pri nadmernom dávkovaní prehĺbiť nastupujúci metabolický rozvrat. Neodporúča sa preto konzumovať ich bez konzultácie s lekárom. O ich príp. užívaní a dávkovaní by mal vždy rozhodnúť lekár.  Vitamíny a minerálne látky by sme mali čerpať v prvom rade v pestrej a plnohodnotnej strave. Využiteľnosť pre telo z doplnkov výživy z tabletkových foriem  je menej ako 30 %, zatiaľ čo z bežnej stravy dostanete oveľa viac živín. Žiaľ, pacienti často užívajú doplnky výživy bez porady s ošetrujúcim onkológom. Môžu si neraz uškodiť viac, ako keby neužívali nič. Odporúčame poradiť sa  vždy s Vaším lekárom. V prípade potreby lekár urobí odbery krvi a na základe krvných testov odporučí či treba doplniť nejaký vitamín alebo min. látku.  Vôbec neodporúčame nákup rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám-Aj  bežná strava, alebo držať sa nejakej lekárom predpísanej diéty môže byť to vhodné počas liečby, čo môže pacientom aj veľmi pomôcť zvládnuť tú liečbu, dosiahnuť vyliečenie z toho ochorenia, Viac energie treba venovať normálnej nutrične hodnotnej strave, potravinám, ktoré sú výživné, ktoré obsahujú dostatok energie, bielkovín, aj vitamínov, minerálnych látok, neprijímať  ich inde v umelej forme. Žiadny doplnok výživy nenahradí dostatočnú, pestrú a vyváženú stravu. Odporúčania suplementácie pri onkologických pacientoch patria výhradne do rúk lekárov. V prípade nutnosti a zistených deficitov z krvi môže lekár odporučiť užívanie a dávkovanie konkrétneho vitamínu či minerálu.

Dôležité ! Alternatívne diétne postupy nie sú u onkologických pacientov vhodné z hľadiska zabezpečenia dostatočného príjmu energie a živín pri onkologickom ochorení a protinádorovej liečbe, sú veľmi nebezpečné .V žiadnom prípade nie je možné nádor vyhladovať, pretože jeho rast nie je závislý na prívode živín zo stravy!  Rakovina nádor sa nedá vyhladovať. Onko pacienti si tým môžu iba veľmi vážne ublížiť. Preto prosíme nikdy neskúšajte postupy ako hladovanie ,alebo príjem iba výlučne čistých ovocných alebo zeleninových štiav, alebo výhradný príjem doplnkov stravy!!!

 Existuje superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onko ochorenie?

Žiadna paušálna superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onkologické ochorenie nie je, neexistuje.  Pojem superpotravina nie je vedecký ani medicínsky výraz. Aj oblasť potravín podlieha módnym vlnám,  pojem ,,superfoods“ / ,,superpotravina“  je marketingový výraz, ktorého cieľom je potravinu odpropagovať a predať. Nie je výnimkou, že sú takto označované drahšie potraviny.  (Chia semienka sú často označované ako superpotravina, ale vo svojej podstate z nutričného hľadiska sú veľmi podobné ako naše lokálne ľanové). Na to, aby ste mali zdravý a vyvážený jedálniček nepotrebujete kupovať žiadne drahé superpotraviny a naopak, pokiaľ je váš jedálniček postavený z väčšej časti na málo nutrične hodnotných potravinách, nezachráni ho to, že doň zaradíte superpotravinu.  Najlepšie môžete jedálniček zložiť zo základných / priemyslovo nespracovaných/ potravín, ktoré ani nemusia byť drahé. 

V jednoduchosti býva tá správna cesta.  AJ BEŽNÉ potraviny môžu byť zdravé a prospešné a vhodné… 

Aj bežné jedlá alebo bežné potraviny, ktoré poznáme ako je jablko, mrkva, cesnak, alebo obyčajný biely jogurt  môžu byť pre zdravie naozaj prospešné.

Naozaj z potravín to  jednoduché, bežné, obyčajné môže byť zdraviu prospešné, zdravé a vhodné, snažíme sa vysvetliť, že tá strava by do nejakej miery mala byť skôr jednoduchá, mali by tam byť tie naše, lokálne  a základné bežné obyčajné potraviny, tie by mali prevažovať pred tými exotickými, ktoré sú z ďalekého sveta, z druhého konca sveta.

To, čo ako odborníci vyslovene veľmi neradi vidíme na pultoch, či  v reklamách sú ,,zázračné“ výrobky a doplnky stravy,  ktoré sľubujú nereálne výsledky.