/na textoch a na prelinkovaní aktuálne ešte pracujeme/
ÚVOD – čo je výživa
Výživa zahŕňa príjem a využitie potravy v organizme, je to proces, v ktorom je zahrnuté trávenie, transport, vstrebávanie, ukladanie, metabolizmus a vylučovanie. Je výsledkom Vášho rozhodovania, čo, koľko, kedy, ako a kde stravu skonzumujete. Výživa je veľmi dôležitý podporný prostriedok, aby ste Vy onkologickí pacienti zvládali liečbu. Výživa je súbor biochemických a fyzikálnych procesov, ktorými organizmus prijíma z vonkajšieho prostredia látky potrebné pre životné funkcie. Výživa ovplyvňuje nielen duševnú pohodu a zdravie, ale spôsob stravovania sa významne podieľa na celkovom zdravotnom stave človeka a na priebehu niektorých chorôb. Výživa predstavuje materiálny základ pre existenciu človeka, pre jeho vývin a rast, pre obnovu tkanív a orgánov. Výživa nás sprevádza celým naším životom, je to naša základná potreba, ktorú je potrebné zachovať. Výživa je predovšetkým zdrojom na zachovanie zdravia, strava má byť pestrá, ľahko stráviteľná, biologicky hodnotná, energeticky primeraná, zdravotne vyhovujúca, zabezpečujúca organizmu všetky potrebné živiny… Výživa, ktorá sa zaoberá fyziologickými potrebami zdravého človeka je fyziologická výživa.
Aká je to liečebná výživa?
Výživa, ktorej cieľom je zlepšiť zdravotný stav chorého človeka – pacienta je liečebná výživa.
Liečebná výživa je pre pre Vás onkologických pacientov veľmi dôležitá, nakoľko telu – organizmu dodáva makroživiny – bielkoviny, tuky, sacharidy a mikroživiny: minerálne látky a vitamíny. Liečebná výživa sama nemôže vyliečiť onkologické ochorenie, má úlohu v tom, aby liečba úspešne zafungovala. V rámci onkologickej liečby má výživa najmä úlohu podpornej starostlivosti, avšak neexistuje výživa, ktorá by zabránila vzniku rakoviny, zlikvidovala už existujúce nádorové ochorenie, alebo znemožnila jeho návrat.
Ako sa liečebná výživa líši od fyziologickej výživy?
1. mení sa množstvo energie alebo živín v celodennej potrave
2. mení sa štruktúra, resp. zloženie živín v potrave
3. upravuje sa kuchynské spracovanie potravy
4. využívajú sa nové prípravky najmä tekutej enterálnej výživy, často v kombinácii s parenterálnou výživou, komplexná výživa, ktorá aj v najzložitejších zdravotných situáciách vám pacientom zabezpečuje dostatok energie, živín a tekutín sa nazýva klinická výživa.
Môže výživa a výživový stav vplývať na liečbu onko pacienta?
Výživový stav pacientov s onkologickým ochorením výrazne vplýva na celkovú prognózu aj na priebeh ochorenia a to z hľadiska toho, že podstupujete náročnú liečbu, ktorá je veľmi často sprevádzaná chudnutím, podvýživou, tráviacimi ťažkosťami aj inými ťažkosťami, častými mnohými nežiaducimi účinkami, takže výživa do veľkej miery vplýva na rôzne ďalšie faktory, ktorými sú napr. typ onko ochorenia, jeho rozsah a dopady pre organizmus, pri novom diagnostikovanom onko ochorení je dôležité ako je plánovaná liečba, či vás bude liečba výrazne ovplyvňovať a obmedzovať v príjme stravy, aký je váš výživový stav už v čase diagnostikovania, či vám hrozí riziko podvýživy aj v priebehu liečby, aký je predpoklad vývoja vášho výživového stavu, či je už v čase diagnostiky prítomné u vás chudnutie a podvýživa, či nastal alebo môže nastať nejaký problém v príjme stravy, alebo nežiaduce účinky liečby spôsobujú, či môžu spôsobiť obmedzenie v príjme stravy, alebo nežiaducu stratu vašej telesnej hmotnosti, lekári nevedia predvídať, ako sa bude vyvíjať váš zdravotný stav, priebeh liečby býva individuálny a prispôsobujeme tomu výživu, ktorá je dôležitou súčasťou liečby a stravovanie treba prispôsobiť aj príp. diétnym obmedzeniam, ktoré vám predpíše a odporučí lekár ak sa vyskytnú tráviace ťažkosti a pod. Často býva lekárom predpísaná šetriaca diéta, bezzvyšková diéta, alebo napr. pri karcinóme pankreasu diéta so znížením tukov… Veľké množstvo z vás pozoruje nechcený úbytok váhy už v čase diagnózy, väčšina postupov onkologickej liečby je sprevádzaná rizikom chudnutia, veľké oslabenie organizmu, ktoré spôsobuje podvýživa môže znemožniť pokračovanie liečby, výživnou a pestrou plnohodnotnou stravou je dôležité zabrániť chudnutiu a tým oslabeniu vášho organizmu.
Výžive hovoríme aj ,,liečebná výživa“, avšak ona výživa samotná nemôže rakovinu, nádor vyliečiť, ale má svoje nezastupiteľné miesto, práve preto, aby liečba dobre úspešne zafungovala.
Liečebná výživa významne ovplyvňuje liečebný proces a tým napomáha k navráteniu a k upevneniu vášho zdravia. Liečebný účinok výživy sa dosahuje niekoľkými spôsobmi: technologickou úpravou pokrmov, výberom potravín určených na prípravu pokrmov, plánovitým menením pomeru hlavných živín/ bielkoviny, tuky, sacharidy,/ plánovité vynechanie určitej bežnej zložky potravy, alebo naopak jej podaním vo zvýšenom množstve a podobne…
Ako sa cítia pacienti v dobrom výživovom stave, prečo je pre nich dôležitý dobrý nutričný stav?
Pretože keď ste v dobrom výživovom stave a so zachovaným a adekvátnym príjmom stravy aj počas onkologickej liečby lepšie tolerujete nežiaduce účinky liečby, ste odolnejší voči infekčným a iným komplikáciám, ktoré sú spojené s ochorením a so samotnou liečbou. Máte preukázateľne nižšie riziko pooperačných komplikácií, lepšie sa vám hoja rany, máte lepšiu imunitu, pokiaľ ste v dobrom výživovom stave, máte zvýšenú možnosť absolvovať liečbu bez prerušenia a bez znižovania celej terapeutickej dávky. Celková prognóza ochorenia je u vás lepšia.
Aké sú hlavné ciele nutričnej terapie v onkológii?
Čo sa týka hlavných cieľov nutričnej terapie v onkológií je hlavne udržanie vášho adekvátneho výživového stavu, zabránenie, alebo aspoň spomalenie straty telesnej hmotnosti a takisto aj svalovej hmoty, čo vás veľakrát potom celkovo oslabuje a môže to skomplikovať liečbu, zníženie výskytu rôznych komplikácií počas liečby, ktoré môžu veľmi súvisieť s vašou podvýživou, alebo s vašim zhoršeným výživovým stavom, umožniť absolvovať naplánovanú liečbu, znížiť potencionálne nežiaduce účinky liečby, primárne ide o zlepšenie kvality vášho života.
Od čoho môže závisieť nutričná individualizácia?
Nutričná individualizácia – individualizácia nutričných potrieb onkologického pacienta závisí napríklad od typu onkologického ochorenia, (tam sú naozaj veľké rozdiely, na ktoré treba vždy brať ohľad), od lokalizácie nádoru, (pričom môže ísť o priamy vplyv väčšinou u onkologických ochorení najmä hlavy, krku, nádory gastrointestinálneho traktu, tie sú najviac zasiahnuté čo sa týka výživy, od protinádorovej liečby,(či ste už mali operáciu, chemoterapiu, rádioterapiu, biologickú liečbu, vo veľkej miere závisí aj od typu liečby, od vedľajších účinkov liečby (ako na vás vplývajú) a od vášho celkového výživového stavu pred liečbou a aj počas terapie… /Ak nie ste v dobrom výživovom stave už pred zahájením liečby to je tiež rizikovým faktorom zhoršeného priebehu liečby a vzniku a rozvoja podvýživy/. Ďalej to závisí od straty – od úbytku telesnej hmotnosti pred a počas terapie, takže vždy je dôležité zistenie, že koľko ste schudli a za aké obdobie, lebo je to tiež veľmi rozhodujúci faktor, od celkového príjmu stravy, (aké množstvo porcie ste schopní skonzumovať) od toho závisí aj nastavenie jedálnička, alebo celkovo nutričnej terapie. Závisí tiež od laboratórnych údajov, kontrola onkohematologických a biochemických parametrov, albumín, prealbumín, celková bielkovina, hladiny vitamínov, minerálnych látok železa a pod. takže sú tam ďalšie parametre v krvných výsledkoch, ktoré tiež môžu predikovať celkovo váš výživový stav, závisí tiež od intenzity a frekvencie pohybovej aktivity, nakoľko ste fyzicky zdatní aj počas liečby, /alebo ako ste boli pred liečbou a pod… Nutričná intervencia a nutričné odporúčania si počas onkologickej liečby vyžadujú individuálny prístup a nutričná terapia a nutričná podpora sú vždy úspešnejšie, pokiaľ sú u vás zahájené včas. Každý pacient s onkologickou liečbou by mal poznať svoju telesnú hmotnosť. Pokiaľ máte sklon k chudnutiu, veďte si záznam o vývoji telesnej hmotnosti. Mali by ste sa vážiť 1x týždenne, na rovnakej váhe, ráno nalačno po vymočení, v spodnej bielizni alebo v ľahkom odeve. Zaznamenávajte si hmotnosť do kalendára. Pokiaľ trpíte opuchmi nôh, nie je posudzovanie telesnej hmotnosti spoľahlivé. Akonáhle zistíte ( aj malý ) pokles telesnej hmotnosti, mali by ste sa snažiť zvýšiť príjem stravy bohatej na energiu a bielkoviny. V takomto prípade informujte aj o malom poklese hmotnosti ošetrujúceho lekára.
Aké môžu byť ťažkosti / nežiaduce účinky spôsobené liečbou, ktoré ovplyvňujú výživu onko pacienta?
Tých ťažkostí /nežiaducich účinkov môže byť mnoho. Záleží od toho, aký typ liečby podstupujete- chemoterapia, rádioterapia- ožarovanie, biologická liečba, imunologická liečba, operácie, všetky typy liečby sú sprevádzané nežiaducimi účinkami, avšak nie všetci pacienti vyvinú rovnaký typ nežiaduceho účinku. Väčšina pacientov má viac tých nežiaducich účinkov, ktoré sa kombinujú dohromady a rôzne a všetky môžu ovplyvniť stav výživy. Bolesť veľmi ovplyvňuje váš príjem stravy. Časť liečebných procedúr môže spôsobovať rôzne postihnutia dutiny ústnej, ktoré sú bolestivé a zároveň časť tých nádorových ochorení je sprevádzaná bolesťou a bolesť je niečo, čo tiež veľmi ovplyvňuje príjem stravy a je to niečo, čo časť pacientov má tendenciu to trošku odsúvať, lebo si hovoria:,, tú bolesť predsa prekonám, predsa nebudem potrebovať tie lieky na bolesť, proti bolesti, nie je potrebné sa tomu venovať, veď nechcem byť závislý/ závislá na liekoch proti bolesti…,ale keď lekár nebude môcť medicínsky liekmi liečiť tú bolesť, nebude mať pacient dobrý príjem stravy. Jeden z tých nežiaducich účinkov býva nauzea, nevoľnosť, pocit na vracanie, vracanie pri chemoterapii, príp. pri ožarovaní brucha, panvy rôzne druhy hnačky, bolestivosť v dutine ústnej a pod., zase záleží na tom, v akej oblasti bude ožarovanie, povedať úplne presne, ktorý ten typ nežiaduceho účinku vás môže stretnúť, je možné až potom, až budete vedieť, akú liečbu budete dostávať. Je tiež veľmi dôležité, aby ste spolupracovali so svojím lekárom, a aby ste sa dopredu na všetko vášho lekára pýtali. Pretože lekári sú schopní veľa – veľké množstvo tých nežiaducich účinkov medikamentózne ovplyvňovať, na množstvo nežiadúcich účinkov sú lieky, my sme teda schopní preklenúť to, čo je potreba preklenúť – napr. ťažké sťažené prehĺtanie, pocit na vracanie ,vracanie, bolesť, hnačku, nauzeu, nevoľnosť a pod. a to, čo je dôležité, aby ste si vzali za svoje, aby ste boli edukovaní, že to čo pre seba môžete urobiť je tá výživa a že v tej výžive potrebujeme nielen udržať energetický príjem, ale ten je tiež veľmi dôležitý, ale aj aby ste vedeli, že nádor nemožno vyhladovať, čo je tiež jeden z veľmi nebezpečných a rozšírených mýtov, ale naopak potrebujete energiu vo výžive do seba dostať, aby ste zvládli tú celú liečbu, ktorá vás aj sama o sebe dosť vyčerpáva, je dôležité, aby ste mali príjem všetkých dôležitých živín, ale to čo je v tej dobe liečby najviac dôležité je, aby ste mali dostatok bielkovín, tých bielkovín musíte mať v strave dokonca nadbytok oproti bežnej dávke,/ bežná dávka je zhruba tých 1 gram na kg hmotnosti zdravého človeka,/ ale u vás onko pacienta v dobe nádorového ochorenia a protirakovinovej liečby a u onko pacientov s ťažkou malnutríciou, alebo v čase nádorovej kachexie, so stratou telesnej hmotnosti a svalovej hmoty, so systémovým zápalom sa posúvame vyššie najčastejšie sa posúvame vyššie na 1,5 -2,0 gramy bielkovín na kilogram hmotnosti za deň. Príjem bielkovín v tejto výške je pri nádorovom ochorení bezpečný. Dôležité je, aby ste o všetkých svojich ťažkostiach hovorili, oznamovali ich ošetrujúcemu lekárovi, hovorte s ním, o tom ako sa cítite, čo vás trápi.
Časté býva nechutenstvo.Pri riešení nechutenstva je dôležité zamerať sa na celkovú starostlivosť o telo a dušu. Konzumácia menších, ale výživných porcií jedla, ktoré sú ľahko stráviteľné, môže pomôcť obnoviť chuť do jedla.
Pri nechutenstve sa vás treba pýtať, či máte bolesti? Ak máte bolesti oznámte to Vášmu lekárovi, ktorý vám môže predpísať lieky proti bolesti. Pomôcť proti nechutenstvu vám môže aj pohyb, keď sa budete aj pri tej chemoterapii hýbať i napriek tomu, že ste unavení, ale pohybom, prechádzkou po parku si môžete dosť zvýšiť chuť k jedlu. Spomínané nežiaduce účinky nepatria nutne k chemoterapii, ale často ju sprevádzajú, sú nepríjemnou súčasťou liečby. Je dôležité starať sa o tie všetky nežiaduce účinky a snažiť sa ich prekonať a aj zabojovať aspoň ako to ide. O všetkých problémoch (nežiaducich účinkoch liečby), vyskytujúcich sa pri liečbe, informujte svojho ošetrujúceho lekára. Aj na malé chudnutie je potrebné upozorniť čím skôr lekára. Keď budete dobre dostatočne, pestro a plnohodnotne jesť zo všetkých skupín potravín, to znamená, že budete jesť výživnú, pestrú, rozmanitú, plnohodnotnú nutrične hodnotnú stravu, nebudete chudnúť, zvýšite príjem aj živočíšnych bielkovín, tieto nežiaduce účinky- to, čo je nepríjemné spojené s liečbou môže naozaj niekedy rýchlejšie odznieť. Dobré je starať sa aj o tie ďalšie nežiaduce účinky, ktoré vám chuť k jedlu môžu uberať, ako sú napr. bolesť, poruchy spánku, ale aj rôzne psychické záťaže, ktoré sa u vás pochopiteľne vyskytujú – mnoho pacientov je úzkostných, má depresie a i to môže ovplyvniť veľmi chuť k jedlu. Neváhajte sa obrátiť na psychologickú pomoc, ktorú v Lige proti rakovine ponúkame BEZPLATNE, odborník môže byť pacientovi veľmi nápomocný.
Každý z vás onkologických pacientov máte svoj vlastný príbeh, to, čo ste doteraz zažili aj v súvislosti s onkologickým ochorením, pravdepodobne to zanechalo stopy na Vašej psychike, je to normálne, stretávame sa s tým, môžeme Vám ponúknuť náš užitočný projekt sieť Onkopsychológov link tu: Sieť onkopsychológov onkopsychológ vám bude vedieť odborne pomôcť na ceste k vyliečeniu.
Sú nejaké špecifiká vo výžive onkologických pacientov počas liečby?
Čo sa týka niektorých špecifík výživy onkologických pacientov počas liečby veľmi dôležitý je pre vás dostatočný a zvýšený príjem energie a plnohodnotných kvalitných bielkovín, pokiaľ nie je dostačujúci príjem bielkovín dochádza k úbytku svalovej hmoty, takisto bielkoviny súvisia i s imunitným systémom, nedostatok bielkovín môže vplývať aj na váš imunitný stav, po operáciách po operačných výkonoch môže prísť k zhoršenému hojeniu rán, môže dochádzať ťažšej rekonvalescencii. Príjem bielkovín je skutočne veľmi dôležitý. Denne by ste preto mali konzumovať mäso, ryby, vajcia, plnotučné mlieko, plnotučné mliečne výrobky (najmä plnotučný tvaroh, srvátka, plnotučnú smotanu, syry, (predovšetkým tvrdé syry) biele neochutené jogurty, kyslomliečne výrobky /acidko, kefír… Bielkoviny sa nachádzajú aj v strukovinách. Strukoviny sú tiež výbornou nutrične bohatou surovinou. Hodia sa nielen do polievok, prívarkov, ale aj do šalátov, môžu byť ako príloha, môžeme z nich urobiť chutné nátierky, karbonátky, alebo z nich môžeme urobiť zdravé dezerty. Vhodné sú aj cereálne kaše (podľa chuti). Pretože samotné ochorenie a liečba sú energeticky náročné, zvyšuje sa potreba bielkovín. Preto vášmu organizmu potrebujete zabezpečiť príjem stravy bohatej na bielkoviny, v opačnom prípade si organizmus zvýšený nárok na bielkoviny môže kompenzovať sám z vlastnej svalovej hmoty, čo nechceme, aby nastalo, aby si telo bralo telesné bielkoviny zo svalovej hmoty. Pokiaľ budete rozumne kombinovať rastlinné bielkoviny, bielkoviny z vajec, mäsa a z mliečnych výrobkov môžete mať vhodne vyskladaný, pestrý a nutrične hodnotný jedálniček.
Takisto je dôležité uprednostňovať príjem kvalitných tukov, u vás ktorí výrazne chudnete, alebo máte veľmi obmedzený príjem stravy odporúčam výrazné navýšenie príjmu tuku, všeobecne sa odporúča príjem tuku 30 percent – z toho celkového príjmu stravy čo máte za deň, ale u vás, ktorí výrazne chudnete je to niekedy až 40 až 45 percent tuku, čo je naozaj veľmi veľa, ale je to kvôli tomu, že tuk obsahuje ako zložka stravy z hlavných živín najviac energie, pokiaľ skonzumujete iba polovicu stravy, ktorú ste boli schopný skonzumovať predtým, tak preto vám pridám do stravy viac tuku, aby aj to malé množstvo stravy, čo zjete dostali ste z neho raz toľko energie, lebo tuk obsahuje najviac energie a raz toľko ako bielkoviny a sacharidy, takže preto je ten tuk veľmi dôležitý u vás, ktorí výrazne chudnete, lebo vám dodá oveľa viac energie v malom množstve. Môže tam byť špecializácia na tzv. MCT tuky, ktoré sú ľahko stráviteľné a vstrebateľné, môžu byť oveľa lepšie tolerované. Takisto aj omega 3 mastné kyseliny (polynenasýtené mastné kyseliny) sa dávajú do súvislosti ku zlepšeniu stavu pri nádorovej kachexii (kedy ste pacienti veľmi chudí a vyslabnutí) Vhodný je príjem tukov omega3 MK zo zdrojov z morských rýb ( losos, makrela, sardinky a pod.) aj z mastných rýb, z (napr. aj ľanových) semien, z orechov, zo sóje majú protizápalové účinky. Tuk je koncentrovaný zdroj energie a pri nádorovom ochorení je dobre využitý. Tuky v potrave sú veľmi a energeticky dôležité. Pri chudnutí odporúčam Vám zvýšiť príjem tuku vo výžive – ak ho tolerujete.
Čo sa týka príjmu sacharidov, sacharidy sú najvýznamnejším zdrojom energie, ich príjem je nevyhnutný na zabránenie odburávania tkanivových bielkovín a rýchlej strate tuku, ktorá je pre organizmus nepriaznivá, je to zložka stravy, ktorá sa nachádza napr. v obilninách, alebo v strukovinách, alebo aj v mliečnych výrobkoch, takisto v ovocí, odporúča sa uprednostniť zložené sacharidy oproti jednoduchým, radšej zložené – celozrnné obilniny, celozrnná ryža, celozrnné cestoviny, strukoviny než jednoduché cukor, biele pečivo, sladkosti. Uprednostňujte zložené sacharidy preto, lebo pri onko ochoreniach pri chemoterapii často mávate problémy s glykémiou – zvyknete mať veľmi často prechodne zvýšený cukor (hyperglykémiu), dochádza u vás prechodne k inzulínovej rezistencii, tak aby sa upravila hladina glykémie odporúčam skôr zložené sacharidy. ( najvhodnejšie zdroje sú celozrnné cestoviny, ryža, strukoviny, (celozrnné) obilniny, cereálne a pekárenské výrobky, ovocie, zelenina, zemiaky) /celozrnné obilniny napr. ovsené vločky dajú sa pripraviť pri príprave slaných aj sladkých jedál, alebo aj jačmenné krúpy spestria jedálniček. Pre tých, ktorí odmietate mať pečivo denne zaradené v jedálničku, odporúčam skúsiť si piecť vlastné pečivo, pretože je potrebné mať v jedálničku denne aj pečivo, potrebujete energiu. Základ je jesť pravidelne a dostatočne, plnohodnotne a pestro, vaša strava má byť nutrične hodnotná, obsahovať vždy všetky základné nutričné zložky – teda bielkoviny, sacharidy aj tuky. V praxi to znamená, že každé jedno jedlo – bez ohľadu na to, či ide o hlavné jedlo (raňajky, obed, večera), alebo doplnkové (desiata, olovrant, druhá večera) – by malo obsahovať všetky tieto základné zložky. Tak si vyskladáte jedálniček. Spojením makronutrientov (bielkovín, tukov a sacharidov) v jednom jedle, dosiahnete lepšiu využiteľnosť mikronutrientov (vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov). Je dôležitý správny príjem tekutín, dostatočný pitný režim (hydratácia) – 2-2,5 litra tekutín denne najlepšie čistá voda.
Vyvážený jedálniček sa dá vyskladať zo základných potravín, ako sú obilniny, pečivo, ovocie, zelenina, mliečne výrobky, orechy, semienka, strukoviny, ryby, mäso, ( prílohy – ryža, zemiaky, cestoviny, batáty…) Źiadna jednotlivá skupina potravín nezaisťuje prívod všetkých potrebných živín. každé výrazné obmedzovanie vo výbere potravín však znižuje biologickú hodnotu stravy, zásadným odporúčaním je pravidelný príjem všetkých hlavných živín, všetkých hlavných skupín potravín.
! U väčšiny onko pacientov, ktorí ste v akútnom štádiu liečby, nie sú tak rozhodujúce zásady zdravej racionálnej výživy tým, že tam dochádza k rôznym obmedzeniam v príjme stravy, k vedľajším nežiaducim účinkom liečby a pod., by ste sa po stanovení onkologickej diagnózy, keď máte pred sebou tú náročnú liečbu, alebo aj operáciu tak by ste sa nemali začať odrazu tak príliš veľmi zdravo stravovať, alebo sa rozhodujete pre veľmi nebezpečné a vysoko rizikové extrémne riešenia vo výžive, že vylúčite celé skupiny potravín, rozhodnete sa pre striktné diéty resp. pre hladovky s cieľom vyhladovať nádor, alebo jete iba ovocie a zeleninu a pijete iba šťavy a podobne. Lebo s tým sa veľmi často u vás pacientov stretávam, že potom ešte tým prehlbujete to chudnutie a slabosť, čo vôbec nie je v tomto bode žiaduce, lebo môže sa vaša liečba vzdialiť kvôli vášmu výraznému chudnutiu. Aby ste vedeli, že vôbec nie je teraz rozhodujúce, že si teraz poviete že:,, teraz budem vegán, teraz budem vegetarián, alebo že teraz budem si odšťavovať cviklu, že teraz nebudem jesť mäso a ani nič živočíšne, ani nič tučné , vylúčim z jedálnička celé skupiny potravín, živín to a to a to…„, a podobne, lebo potom sa stáva, že pacienti prídu, že majú veľký obrovský problém s výrazným chudnutím a to môže byť pre vás ako pacientov veľmi nebezpečné a vysoko rizikové a môže byť vážne ohrozené pokračovanie vašej liečby. Vždy sa snažím vysvetliť, je dôležité na to upozorniť. Lebo veľa krát sme v tíme radi, keď ako onko pacienti v akútnej liečbe niečo vôbec zjete. Počas akútneho štádia liečby je určite pre vás dôležitejšie a rozhodujúcejšie navýšenie príjmu energie a bielkovín pre zachovanie, alebo pre zvýšenie telesnej hmotnosti.
! Pokiaľ ste pacienti, ktorí nemajú diétne obmedzenia, tak veľmi dôležité je povedať, že je dôležité minimalizovať obmedzenia iba na tie naozaj opodstatnené. Veľakrát si ako pacienti sami poviete, rozhodnete, že: ,, toto nebudem jesť, toto vylúčim z jedálnička, toto nebudem jesť, lebo som to niekde čítal/a, počul/a, lebo mi to niekto v dobrom odporučil, poradil( pozor môže to byť dobre myslená rada, ale môže byť nebezpečná a neodborná…a keď sa vás spýtam, prečo ste to vylúčili z jedálnička, prečo to odmietate jesť, aký je ten dôvod, počúvam odpovede od pacientov že:,, lebo si myslím, že to nemôžem.“ Ale keď si to spolu prejdeme a porozprávame sa o tom, tak veľmi často prídete na to, zistíte, že aj polku vecí, ktoré ste si sami vylúčili nemáte naozaj dôvod, aby ste to vylučovali, sami sa ochudobňujete o živiny, o to, čo v jedálničku v tej strave pokojne môžete mať a konzumovať. Samozrejme, keď máte alergie, intolerancie, operácie v tráviacom trakte a nemôžete mať potraviny kde sú šupky, alebo celozrnné, alebo semienka, oriešky a podobne prechodne, tak vtedy to je opodstatnené. Ale pacienti, ktorí nemáte tieto obmedzenia, tak skutočne nemáte dôvod, aby ste sa vo výžive výrazne obmedzovali. Rozhodne vám neodporúčam striktné a diétne stravovanie a vylučovanie potravín, či celých skupín ako mliečnych výrobkov, mlieka, mäsa, rýb, vajec, pečiva, príloh a to samovoľne bez klinického dôvodu.
Pacienti, ktorí nezvládnete skonzumovať potrebné množstvo stravy za deň by ste mali uprednostniť v stravovaní v jedálničku jedlá bohaté na energiu a najmä na živočíšne bielkoviny a konzumovať ich prednostne. Je veľmi dôležité príjem stravy zabezpečiť pre potrebu vášho tela, pretože keď si nedodáte vo výžive dostatok aj zvýšený príjem kvalitných plnohodnotných živočíšnych bielkovín a energie, tak strácate svalovinu, pre pacienta, ktorý stráca svalovinu, stráca hmotnosť / chudne, chradne, slabne, to znamená, že nemusí zvládnuť celkovú dávku protirakovinovej liečby, nemusí prísť k uzdraveniu i vplyvom toho, že takto radikálne schudne a chudne. Podstatné je, aby ste prijali v strave dostatok energie, kvalitných bielkovín a potrebné množstvo minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov.
Užitočná edukačná pomôcka brožúrka LIGY PROTI RAKOVINE – VÝŽIVNÁ DIÉTA
My v Lige proti rakovine máme vytvorenú veľmi užitočnú edukačnú brožúrku LPR o výživnej diéte, ktorá je zameraná na zvýšený príjem celkovej energie a bielkovín pri vašej zvýšenej nutričnej potrebe.
https://www.lpr.sk/wp-content/uploads/2025/02/Vyzivna-dieta-onkologickeho-pacienta.pdf
Otvorená otázka pre Vás: Ako by mohol vyzerať Váš deň, keby Vám jedálniček poskytoval viac bielkovín a energie? ( Ako by ste sa cítili?, Aké aktivity, ktoré Vám robia radosť by ste mohli robiť? /ísť na výlet, ísť cvičiť, ísť na prechádzku do prírody… ).Je zloženie Vášho jedálnička pestré, plnohodnotné a nutrične hodnotné? Nachádzajú sa v ňom denne všetky živiny bielkoviny, tuky, sacharidy?
Ako vyzerá vzorový jedálniček výživnej diéty?
Výživnú diétu predpíše lekár, keď nie sú potrebné iné diétne obmedzenia, pri podvýžive, chudnutí, ako prevenciu chudnutia. Odporúčam v rámci výživnej diéty, aby ste sa aj preventívne stravovali výživne a teda pokojne konzumovali aj plnotučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko, mäso, tučné ryby, vajíčka, vhodné tuky, mať v jedálničku aj ovocie, zeleninu, ale nezabúdať ani na strukoviny, obilniny vo forme pečiva a príloh (ryža, cestoviny, zemiaky a iné prílohy)
Raňajky: kváskový chlieb, vajíčková nátierka a plnotučný syr, tvarohový syr Lučina, čerstvá zelenina, čaj /alebo: ovsená kaša z mlieka s ovocím, s kakaom, so škoricou
Desiata: vyšľahaný plnotučný tvaroh s medom a sušenými hrozienkami,/ plnotučný jogurt + banán + orechy vlašské
Obed: paradajková polievka so strúhaným tvrdým syrom, dusené hov. mäso, zemiakové pyré s maslom a smotanou, s petržlenovou vňaťou, dusené fazuľky / alebo iná tepelne upravená zelenina, domáci koláč
Olovrant: krupicová kaša s kakaom, alebo škoricou, maslom, / alebo: vanilkový puding a plnotučný tvaroh, piškóty
Večera: cestoviny s tuniakom a zeleninou / alebo: dusená ryba s batátovou kašou a brokolicou
Večera 2: vtáčie mlieko- piškóta alebo jablkové pyré + nastrúhaná mrkva, bábovka / vianočka, /varené vajíčko natvrdo, syr, pečivo
Dôležitý je každodenný prísun všetkých skupín potravín – plnotučného mlieka, plnotučných mliečnych výrobkov vrátane plnotučných tvarohov, aj tvrdých syrov, smotany, šľahačky, jogurty, tvarohové termixy a pod., mäsá – všetky druhy mäsa a striedať ,/okrem údenín /, ryby, (aj tučnejšie druhy rýb), vajcia – 2 ks vajec denne, pečivá, prílohy ako sú zemiaky, ryža, cestoviny, každodenný prísun ovocia a zeleniny, a 2-3 krát do týždňa strukoviny ( ak ich tolerujete, dobre stráviteľná býva červená šošovica, cícer, lúpaný hrach…)
Niekedy je potrebné dodržiavať tzv. výživnú diétu, ale s ohľadom na šetriacu diétu. Pritom je stále dôležité zaraďovať potraviny energeticky bohaté a bohaté aj na obsah bielkovín (mliečne výrobky, vajíčka, mäso, ryby, obilniny ako pečivo, prílohy).
Ako vyzerá jedálniček šetriacej diéty? ( pri tráviacich ťažkostiach)
Vzorový jedálniček šetriacej / bezzvyškovej diéty
Raňajky: kváskový chlieb bez semienok, vajíčková nátierka, šalát poľníček
Desiata: biely jogurt /acidko+ banán
Obed: polievka brokolicová krémová mixovaná, dusený losos, zemiakovo batátová kaša, broskyňový kompót
Olovrant: detská výživa jablková, piškóty
Večera: biely rožok, tvarohový roztierateľný syr, lístky baby špenátu
Čo sa týka potravín, ktoré majú vysoký obsah energie v malom objeme, pacienti, ktorí chudnete, máte stav podvýživy a máte problém skonzumovať bežnú porciu, alebo máte tretinový, alebo polovičný príjem stravy, tak aj to málo, čo skonzumujete, je dôležité, aby ste si to jedlo obohatili niečím, čo obsahuje a vám dodá viac energie v malom objeme. Preto odporúčam zaraďovať spomínané maslo, rastlinné oleje, alebo niektoré plnotučné mliečne výrobky tvarohové smotanové jogurty, tučné tvrdé syry, alebo med, džem, orechy, oriešky, sušené ovocie a pod.. To sú všetko potraviny, ktoré obsahujú kondenzovanú energiu a teda tie, keď pridáte do rôznych jedál, tak aj z toho dostanete do tela oveľa viac energie a živín ako by ste zjedli z tých diétnejších. Skôr sa teda zameriavajte na tieto potraviny, čo obsahujú viac energie v malom objeme než na tie diétnejšie. Tieto spomínané potraviny, ktoré obsahujú viac energie naopak veľa krát z jedálnička sami vylučujete, pretože si myslíte, že ich nemôžete, že sú tučné, alebo nevhodné, považujete ich za nezdravé, za zlé. Pritom v tom štádiu ochorenia kedy skonzumujete aj tú tretinu príjmu stravy, tak by mala naozaj prevažovať táto skupina potravín v kombinácii aj s ovocím a zeleninou a ostatnými potravinami, ale aby vám tieto potraviny dodali omnoho viac energie napr. pri tráviacich ťažkostiach vám neodporúčam vylučovať bielu múku, cukor ani sa vyhýbať živočíšnemu tuku, skôr naopak je vhodné zaradiť aj živočíšny tuk vo forme tučných rýb, alebo masla a tučných mliečnych výrobkov ako smotanového jogurtu, tvrdých syrov, smotany, plnotučné tvarohy a podobne. V každom prípade je dôležité sa vôbec neobmedzovať v príjme stravy a nevylučovať si z jedálnička energetické bohaté zložky stravy akými sú aj biele pečivo, cukor v primeranom množstve a tuky a pod. Pestrá strava, v zmysle správneho (vhodného) zloženia jedálnička, plne pokrýva potreby vitamínov a minerálnych látok organizmu. Využívanie vitamínových a minerálnych doplnkov bez indikácie lekára nie je odporúčané.
Pokiaľ ste schudli / chudnete a došlo / dochádza u vás k úbytku svalovej hmoty a vaša strava nie je dostatočne plnohodnotná a ani nutrične vyvážená, v takom prípade odporúčam vám, bolo by vhodné sa s vaším lekárom poradiť o doplnení vašej stravy klinickou výživou.
Dá sa všetko vyriešiť stravou, alebo sú situácie, kedy strava nestačí?
Môže sa určite stať, že úprava stravy nestačí k tomu, aby ste dosiahli tej svojej nutričnej potreby, potom je možné siahnuť po enterálnej výžive, alebo po parenterálnej výžive. Enterálna nutrične komplexná výživa – určená na popíjanie cez slamku. Pre každého z vás môže byť vhodný iný určitý typ prípravku, preto to najlepšie vie posúdi lekár. Je dôležité, aby ste si mohli vyskúšať rôzne typy, nájsť ten prípravok, ktorý by vám vyhovoval.
Odporúčania pre správne užívanie sippingu
- Prípravok je len doplnkom výživy s kompletným zložením živín, pričom základom ostáva vyvážená strava
- Väčšina prípravkov obsahuje v malom objeme pomerne vysoký obsah energie, bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálnych látok
- Pokiaľ máte predpísané, prípravok užívajte každý deň. Snažte sa dodržať odporúčanú dennú dávku
- Nie je vhodné vypiť celé balenie naraz (zvýšenie rizika tráviacich ťažkostí)
- Na pitie sippingu použite slamku a prípravok popíjajte pomaly!
- Užívajte prípravky medzi jedlami a po jedle, navyše k strave, ako doplnenie a obohatenie stravy
- Popíjajte tekutú výživu tak, aby nedošlo k zníženiu príjmu prirodzenej stravy
- Striedajte prípravky rôznych príchutí, pokiaľ vám prestanú chutiť
- Využívajte aj prípravky neutrálnej chuti (bez príchute), ktoré si môžete pridať do jogurtu, kaše, omáčok, alebo ktoré si môžete aj sami dochutiť
- Pokiaľ dokážete vypiť len malé množstvo, vyskúšajte viac koncentrovaný prípravok
- Pre spestrenie môžete pridávať tekutú výživu aj do potravín či hotových pokrmov
- Väčšine pacientov vyhovuje chladený prípravok (z chladničky)
- Zaznamenávajte si, aké množstvo prípravku ste skutočne vypili
Podvýživené telo si môžete predstaviť ako rastlinu, ktorá si prešla extrémnymi podmienkami spôsobenými suchom. Na to, aby sa spamätala a prežila potrebuje viac vody ako za normálnych okolností, pokiaľ do vody pridáme aj hnojivo s pridanými podpornými látkami rastlina má väčšiu šancu na uzdravenie. Voda v tejto metafore zobrazuje energeticky dostatočné porcie a práve sipping môže byť ako hnojivo pri kvietku pre vaše telo veľkým pomocníkom. Sipping je síce energeticky bohatý, ale zázračne sa z neho nepriberá. Hmotnosť sa zvyšuje celkovým energetickým príjmom a množstvom jedla, nielen jedným druhom potraviny. Práve počas ochorenia hrá výživa veľmi dôležitú rolu. Sipping je výživa vyvinutá pre pacientov so zvýšenou potrebou energie a živín a sipping vám napomôže ujesť potrebné množstvo energie kým sa plne neobnoví dostatočné stravovanie, množstvo sippingu stanovuje a upravuje lekár.
Čo robiť, keď onko pacientovi sipping/ tekuté prípravky enterálnej výživy /nechutí?
V praxi sa s tým stretávam často, že mi hovoríte, že vám sipping nechutí, že ho nechcete. V prípade, že máte obmedzený príjem stravy pod ¾ prijatej stravy a zároveň stále chudnete, je vhodné, aby ste v nutričnej podpore cez sipping pokračovali. Veľmi účinné je príchute striedať alebo si vybrať „tú svoju“. Na výber existuje mnoho typov a príchutí sippingov. Môžete si vybrať aj menej sladké, alebo sladšie verzie, príp. príchuť kávy. Pokiaľ Vám nevyhovuje sladká chuť, s čím má väčšina z vás problém, môžete vyskúšať aj neutrálnu príchuť. Skúste vyskúšať viacero foriem, aby Vás neodradil len jeden prípravok, ktorý Vám na prvýkrát nechutil. Sipping je vhodné popíjať po dúškoch cez slamku. Odporúčam si rozdeliť 125 ml fľaštičku na 2x a fľaštičku 200 ml na 3x, ale ideálne vypiť maximálne do pol hodiny až hodiny, aby neostalo stáť v teple. Väčšina pacientov toleruje a viac im chutí pokiaľ je sipping chladený, môžete ho uchovávať aj počas konzumácie v chladničke. Tieto prípravky enterálnej výživy existujú aj v práškovej forme, kedy ich môžete primiešať do pudingov, omáčok, jogurtov a výrazne tak zvýšiť nutričnú hodnotu bežne konzumovaných jedál.
Čo je vhodné z jedálnička onko pacientov v štádiu liečby vylúčiť?
! Počas celej onkologickej liečby odporúčam vylúčiť zo stravy – grapefruit, ktorý môže znižovať účinok niektorých cytostatík./ pri chemoterapii.
!Opatrní buďte aj pri bežných bylinných čajoch, vyvarovať sa zmesi bylín, nevieme čo všetko tam je nakombinované. Mnohé rastlinné zložky, aj keď sú samé o sebe bezpečné, môžu spôsobovať nežiaduce interakcie s liekmi, ktoré onkologický pacient užíva. Typickým príkladom je ľubovník bodkovaný – bylinka bežne sa vyskytujúca v čajoch, ktorá znižuje účinok mnohých liečiv. Ani ako bylinku a ani čaj z ľubovníka bodkovaného onkologickým pacientom nepodávame!
Zvýšenú pozornosť treba venovať citrusovým plodom a šťavám z nich, napr. pomaranč, grep, pomelo, mandarínka, ananás. Tieto druhy ovocia nie je vhodné u niektorých druhov liečby napr. pri niektorých druhoch chemoterapie konzumovať, treba to vždy skonzultovať s onkológom, opýtať sa ho. Lekár zvykne pred chemo dať info, čo by ste nemali konzumovať, záleží od typu podávanej chemo. Pre pacientky s rakovinou prsníka sa neodporúča sója, tofu, sójové výrobky.
Z jedálnička úplne vylučujte tiež potencionálne kancerogénne látky ako napr. údeniny, alkohol, prepálené tuky, grilovanie, vyprážanie. Úplne sa vyhýbať spracovaným mäsovým výrobkom (údeniny saláma, párky, klobás, soleným údeným nakladaným a pod. a potravinám konzervovaných soľou a veľmi dôležité je nefajčiť. Z jedálnička vylúčiť potraviny, na ktoré máte alergiu, či intoleranciu ( individuálnu neznášanlivosť ). To čo treba príp. ešte z jedálnička vylúčiť je individuálne podľa diétneho obmedzenia na základe nemocničnej zdravotnej diéty, ktorú vám predpísal váš lekár na základe vášho zdravotného stavu.
Konzumácia alkoholu sa počas liečby vôbec neodporúča. Alkohol sa radí medzi preukázané karcinogény a jeho konzumácia sa v onkológii všeobecne neodporúča nielen z hľadiska zvýšeného rizika rozvoja onkologických ochorení, ale taktiež kvôli potenciálnej interakcii s protinádorovou liečbou aj inými liečivami, ktoré často užívate. Nehovoriac o negatívnom vplyve na pečeň, ktorá je negatívne ovplyvnená aj samotnou liečbou. Odporúčam úplne vylúčiť konzumáciu alkoholu.
Ako je to s výživovými doplnkami počas liečby?
Počas liečby by ste nemali brať iné vitamíny či doplnky než tie, ktoré vám predpísal váš lekár! Vôbec neodporúčame onko pacientom užívanie rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám! Treba sa vždy vopred poradiť s lekárom. Žiadny doplnok výživy nenahradí dostatočnú, pestrú a vyváženú stravu. Odporúčania suplementácie pri onkologických pacientoch patria výhradne do rúk lekárov. V prípade nutnosti a zistených deficitov z krvi môže lekár odporučiť užívanie a dávkovanie konkrétneho vitamínu či minerálu. Dôležité je vedieť, že doplnky výživy nie sú náhradou stravy ani nedokážu dorovnať nutričné deficity pri jednostrannej alebo kaloricky a biologicky nedostatočnej strave. Výživové doplnky môžu pri nadmernom dávkovaní prehĺbiť nastupujúci metabolický rozvrat. Neodporúča sa preto konzumovať ich bez konzultácie s lekárom. O ich príp. užívaní a dávkovaní by mal vždy rozhodnúť lekár. Vitamíny a minerálne látky by sme mali čerpať v prvom rade v pestrej a plnohodnotnej strave. Využiteľnosť pre telo z doplnkov výživy z tabletkových foriem je menej ako 30 %, zatiaľ čo z bežnej stravy dostanete oveľa viac živín. Žiaľ, pacienti často užívajú doplnky výživy bez porady s ošetrujúcim onkológom. Môžu si neraz uškodiť viac, ako keby neužívali nič. Odporúčame poradiť sa vždy s Vaším lekárom. V prípade potreby lekár urobí odbery krvi a na základe krvných testov odporučí či treba doplniť nejaký vitamín alebo min. látku. Vôbec neodporúčame nákup rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám-Aj bežná strava, alebo držať sa nejakej lekárom predpísanej diéty môže byť to vhodné počas liečby, čo môže pacientom aj veľmi pomôcť zvládnuť tú liečbu, dosiahnuť vyliečenie z toho ochorenia, Viac energie treba venovať normálnej nutrične hodnotnej strave, potravinám, ktoré sú výživné, ktoré obsahujú dostatok energie, bielkovín, aj vitamínov, minerálnych látok, neprijímať ich inde v umelej forme. Žiadny doplnok výživy nenahradí dostatočnú, pestrú a vyváženú stravu. Odporúčania suplementácie pri onkologických pacientoch patria výhradne do rúk lekárov. V prípade nutnosti a zistených deficitov z krvi môže lekár odporučiť užívanie a dávkovanie konkrétneho vitamínu či minerálu.
Nutrične hodnotný jedálniček – živiny bielkoviny, tuky, sacharidy pod lupou
Ani jedna makroživina nie je lepšia, vhodnejšia alebo potrebnejšia ako druhá. Myslite na to, keď si idete vyskladať najbližší pokrm. Na tanieri by mala mať svoje zastúpenie každá z nich. Priestor by mal dostať zdroj sacharidov, tukov aj bielkovín. Na tanieri by nemala chýbať ani zelenina alebo ovocie – v závislosti od charakteru jedla a našich chuťových preferencií. Sú síce dôležitou súčasťou našej stravy, ale nemali by nahrádzať ani jednu z vyššie spomenutých makroživín – bielkovín, tukov, sacharidov.
Nie každý pokrm obsahuje kompletne všetky makro nutrienty. Losos so zeleninou vám nedodá sacharidy. Zeleninové rizoto je veľmi skromné na bielkoviny. Suchý chlieb bez živočíšneho masla je chudobný na tuky. Všetky tieto jedlá a potraviny môžu byť súčasťou vyváženej stravy a nie je na nich nič zlé. Jedlá, ktoré zjeme za celý deň, by sme si však mali v jedálničku vyskladať tak, aby nám nič z hlavných živín nechýbalo. V prípade vás onko pacientov nie sú na mieste žiadne obmedzenia v príjme stravy, preto by ste mali konzumovať na čo máte práve chuť – bez ohľadu na zásady správnej výživy.
BIELKOVINY sú stavebné jednotky organizmu, súčasť svalov, imunity, kostí…Z chemického hľadiska sú bielkoviny polyméry aminokyselín, ktoré obsahujú prvky uhlík, kyslík, vodík, dusík a niektoré aj síru. Sú súčasťou každej bunky, nachádzajú sa v krvi a tvoria základ všetkých tkanív v organizme. Organizmus človeka nie je schopný vytvárať si sám všetky aminokyseliny, ktoré potrebuje na výstavbu tkanív a preto ich musí získavať z potravy, takéto aminokyseliny označujeme ako esenciálne čiže nenahraditeľné. Bielkoviny, ktoré obsahujú esenciálne aminokyseliny označujeme ako plnohodnotné. Jediným vhodným zdrojom plnohodnotných bielkovín sú potraviny živočíšneho pôvodu (mäso jatočných zvierat, hydiny, rýb,, vajcia, mlieko a mliečne výrobky. Rozlišujeme živočíšne a rastlinné bielkoviny. Hlavné zdroje bielkovín- živočíšne zdroje: mäso, mlieko a mliečne výrobky, ryby a výrobky z rýb, vajcia. Rastlinné zdroje: strukoviny, obilniny, zemiaky, orechy a semienka. Bielkoviny si sami nevieme vytvoriť, musíme ich organizmu dodať jedine stravou, u toho onkologického ochorenia je iné využitie živín, v tele onko pac. je zmenený metabolizmus, v tele je vyšší obrat bielkovín, sú na bielkoviny omnoho vyššie nároky, preto onkologickí pacienti majú jesť a prijímať VIAC BIELKOVÍN než bežný zdravý človek. tak z tohto dôvodu je veľmi dôležité aby onko pacienti prijímali bielkoviny, aby prijímali dostatok kvalitných aj živočíšnych plnohodnotných bielkovín. Bielkoviny biologicky kvalitné plnohodnotné sú pre nás bielkoviny živočíšneho pôvodu (čiže potraviny typu: mäso, ryby, plnotučné mlieko, plnotučné mliečne výrobky /najmä tvaroh, tvrdé syry, biele jogurty /vajcia.
My si v tele vieme si vytvoriť do zásoby cukry, tuky, ale bielkoviny nie, keď ich v strave neprijímate, dochádza k chradnutiu, chudnutiu podvýžive, slabosti, poruche imunity, vyčerpaniu, únave, začína ubúdať svalovina/svalová hmota…vedie to k rôznym vážnym komplikáciám a pod. Keď nie ste schopní zjesť celú porciu jedla, tak uprednostnite bielkoviny. Radšej aby ste zjedli to mäso, alebo nejaký mliečny výrobok. Pohyb podľa aktuálneho stavu- Mali by ste si dať za úlohu každý deň prejsť aspoň nejaký kus. Pohyb je veľmi dôležitý a je to neoddeliteľnou súčasťou výživy. Pohyb posilňuje sval, bez bielkoviny ten sval neposilníme, to o čo nám v tej výžive ide, je taký boj o sval, o zachovanie toho svalu, o zachovanie svaloviny, svalovej hmoty, o posilnenie svalu, aby sme mali nejakú zásobáreň bielkovín, keď príde nejaká kríza. Takže pohyb je veľmi dôležitá súčasť výživy. Aj pri chemoterapii, rádioterapii, či ďalších typoch liečby je dôležitý pohyb pacienta, že sa bude aspoň trochu hýbať i napriek tomu, že je unavený, zvýši si tak napríklad aj chuť k jedlu (pri veľmi častom nechutenstve). K udržaniu svalovej hmoty je potrebné okrem kvalitnej výživy aj pravidelné cvičenie, prechádzky, nordic walking – chôdza s paličkami. Pokiaľ konzumujete jedlo bohaté na bielkoviny a následne vykonávate svalové cvičenia, využívajú sa prijaté bielkoviny prednostne v svalovom tkanive a dochádza tak k posilneniu svalovej hmoty. BIELKOVINY sú pre vás veľmi dôležité, bielkoviny, časť bielkovín si organizmus, telo nevie samo vytvoriť, musí ich teda prijímať jedine stravou. Bielkoviny biologicky kvalitné hodnotné sú pre nás bielkoviny živočíšneho pôvodu (čiže potraviny typu: mäso, ryby, plnotučné mlieko, srvátka, plnotučné mliečne výrobky /predovšetkým tvrdé syry, plnotučný tvaroh, biele jogurty, acidko / vajcia. Čo sa týka mäsa tak je vhodné rôzne druhy striedať.(bravčové, hov. mäso má výhodu, že má vysoký obsah železa , veľmi málo v iných potravinách dosiahneme toľko železa, vieme to železo veľmi dobre v organizme využiť, takže 1-2 krát za týždeň by malo byť bravčové alebo hov. mäso v jedálničku. taktiež by v jedálnom lístku mali byť zastúpené ryby – 1-2 krát do týždňa pre obsah omega 3 mastných kyselín, potom kuracie, morčacie, králičie mäso teľacie – ktoré býva menej tučné čiže v určitých fázach keď pacientom nie je dobre, ťažko trávi tučné mäso, tak napr. tie kuracie alebo morčacie prsia sú v tú chvíli najvhodnejšie, je to dobrý variant v šetriacej diéte. Mäsá striedať, každý deň aspoň jeden tenký plátok mäsa zjesť -veľkosť porcie plátok mäsa ako keby plátok na dlaň jemné chudé mäso teľacie, jahňacie, hydinové, chudé bravčové, ryby… Určite by mäso nemalo byť z jedálnička vylučované pokiaľ nie sú iné zdravotné dôvody. Mäso / červené mäso bravčové, hovädzie, teľacie, jahňacie je pre vás veľmi výborným a veľmi dostupným zdrojom železa. Onkologickí pacienti bývate veľmi často aj anemickí, (máte veľmi často anémiu, častejšie sú anémiou postihnuté zvlášť dievčatá a ženy)
Nie je vhodné a správne vylúčenie mäsa z jedálnička počas liečby?
Veľmi to závisí od toho, či ste už predtým/ ešte pred ochorením/ a pred liečbou vylučovali mäso zo stravy, pokiaľ to tak je, tak vás nebudem nútiť ho opäť zaradiť do jedálnička, ale pokiaľ ste boli predtým zvyknutý konzumovať aj mäso, na vylučovanie mäsa z jedálnička počas onko liečby vôbec nie je dôvod a nie je to opodstatnené, môžete sa tým veľmi ochudobniť o príjem energie a živín najmä bielkovín v priebehu liečby. Mäso nemusí byť každý deň v jedálničku, ale je nesprávne, ak prestanete úplne konzumovať mäso, najmä pre ženy je to veľmi rizikové.
Mlieko a mliečne výrobky: niektorí pacienti radi popíjajú mlieko a je to tak úplne v poriadku. Nie sú žiadne dôkazy, že mlieko zahlieňuje, je to skôr len populárne tvrdenie mýtus, ktoré ale nikde nie je podložené. Mám skúsenosti s pacientmi že nie sú schopní zjesť tuhú stravu, lebo na ňu nemajú chuť ale sú schopní vypiť liter mlieka denne. /krátkodobo po chemoterapii/v tú chvíľu je to pre nich to čo v danú chvíľu zvládnu. Takže je to tak v poriadku pretože si tým dopĺňajú bielkoviny. Mlieko nezahlieňuje. Kyslomliečne mliečne výrobky obsahujú aj probiotiká. Pomáhajú nám v dobrej črevnej mikroflóre, veľmi obľúbené bývajú tvarohové syry, smotanové krémy – dajú sa aj dobre vychladiť, majú príjemnú chuť a textúru, bývajú veľmi dobre znášané. tie smotanové krémy bývajú s vyšším obsahom tuku, mliečny tuk býva veľmi dobre znášaný, i keď by pacient horšie znáša tuky, pretože ten mliečny tuk je v emulgovanej podobe a žlč a tráviace enzýmy sa k nim lepšie dostanú. Vhodné je podávať aj srvátku.
Vajcia – Vajíčko pre nás nesmierne dobre využiteľná bielkovina. Tie aminokyseliny sú naskladané tak, aby sme ich my takmer 100%tne využili.
Zdroje Bielkovín: živočíšne – plnohodnotné- mlieko, mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia
živočíšne bielkoviny to mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky, vajcia majú v strave pri liečbe onko pacienta naozaj svoje dôležité zastúpenie – miesto, pretože sú relatívne ľahko a dobre stráviteľné a obsahujú tú živinu koncentrovanú, – tú živinu, ktorú onko pacienti pri protinádorovej liečbe potrebujú. Bielkoviny sú pre vás ako onko pacientov a pacientky naozaj zásadné.
Bravčové a hov. mäso má u nás teraz dosť a veľmi zlú povesť, že je to kancerogén a býva pacientmi a ich blízkymi veľmi často úplne zatracované a vylúčené z jedálnička. Čo sa týka ešte ,,červeného” mäsa – bravčové, hovädzie, – bývajú často zatracované (ako kancerogén) ALE je dobré podotknúť že aj svetová zdravotnícka organizácia /WHO/ odporúča príjem červeného mäsa do pol kila za týždeň, takže naozaj keď si onko pacient dá jeden, alebo dvakrát do týždňa jeden plátok kvalitného bravčového, alebo hov. / jahňacieho / teľacieho mäsa tak je to veľmi dobré, vhodné, prospešné, je to v úplnom poriadku, pretože obsahuje okrem biologicky kvalitných bielkovín aj veľmi dobre využiteľný zdroj hemového železa.
Často u vás býva nechuť k mäsu, odporúčam skúsiť zaradiť ryby – obsahujú nielen bielkoviny, ale aj omega 3 mastné kyseliny, tie pomáhajú tlmiť zápal, udáva sa im táto vlastnosť. Ryby môžete pokojne mať aj 2-3 krát za týždeň v jedálničku.
Často vás trápia zmeny chutí, kovová chuť v ústach, z tohto dôvodu veľmi často sami vylučujete z jedálnička mäso. Pri častej averzii k mäsu, kedy odmietate jesť mäso, odporúčam, aby pokiaľ vylučujete mäso, tak ste aby jedli ryby, strukoviny, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky, niečo iné čo tiež obsahuje bielkoviny. Aby nebolo, že vylúčite mäso a tým pádom budete mať omnoho menší príjem bielkovín v strave. Nie je vôbec žiaden dôvod vylučovať zo stravy (vhodne tepelne upravené) mäso, nie je to vôbec opodstatnené, môžete sa tým veľmi ochudobniť o príjem bielkovín, železa a živín počas liečby.
Cvičenie, pohyb a rehabilitácia
Pokiaľ máte príjem bielkovín v strave , tak aby bielkoviny boli správne využité v tele, je dobré k tomu pridať cvičenie. Aké cvičenie je pre pac. vhodné by sme odporučili konzultovať s ošetrujúcim lekárom, do akej miery je možné telo týmto spôsobom zaťažiť. Čo sa určite tiež počíta do pohybovej aktivity tak sú to prechádzky do prírody, pokiaľ je pac. v horšom výživovom stave, že už má veľké zdravotné problémy, i keď aj malá prechádzka je niekedy problém, tak skúsiť aj tak aspoň kúsok po vonku prejsť, aj keď by to malo byť len od lavičky k lavičke v parku, ale predsa len už sa hýbe. je dobré mať pohybovú aktivitu aspoň nejako zachovanú. Aj to sa počíta ako pohybová aktivita. Preto sa snažte udržať každodenný bežný pohyb, ale navyše si zacvičte každý deň kedy môžete. Vhodné sú napríklad prechádzky, nordic walking, alebo skôr silové cvičenie (mierne posilňovanie s ľahkými činkami) V prípade, že máte sklon k nežiadúcemu znižovaniu telesnej hmotnosti, uprednostnite radšej pomalé prechádzky, prípadne pomalé silové cvičenie s činkami. V období, kedy sa Vám rapídne znižuje telesná hmotnosť by aeróbny typ cvičenia (beh, bicykel, trenažér, kardio cvičenia) mohol výrazne urýchliť nežiadúce chudnutie. Cvičenie nie je vhodné pri zvýšenej teplote, bolestiach, pri veľkej telesnej slabosti, či vyčerpaní.
Čo je zásobárňou bielkovín v tele?
Zásobárňou bielkovín v našom tele je svalová hmota. Po bielkovinovom pokrme cvičiť / mať pohyb prechádzku nordic walking a pod. Po každom bielkovinovom pokrme sa na niekoľko hodín zvýši tvorba telu vlastných bielkovín. V prípade, že ste schopný v tomto časovom intervale cvičiť, zvyšuje sa možnosť tvorby svalovej hmoty. Kombinácia zvýšeného príjmu bielkovín s fyzickou aktivitou prináša osobitnú výhodu v zmysle podpory svalovej hmoty. Pacienti, ktorí máte odporúčaný zvýšený príjem bielkovín by ste mali mať snahu prijímať rôzne druhy mäsa viackrát za deň. Aj pacienti s averziou odporom voči mäsu by ste mali konzumovať aspoň hydinové, teľacie mäso, či ryby. Mäso z rýb je dobrým zdrojom bielkovín a obsahuje navyše omega 3- mastné kyseliny, ktoré napomáhajú spomaleniu chudnutia. Z mliečnych výrobkov sa pre obsah bielkovín odporúča hlavne plnotučný tvaroh a tvrdý syr. Vajíčka sú významným zdrojom bielkovín a vaječný bielok je po tepelnej úprave možno konzumovať takmer neobmedzene. V prípade, že strukoviny nespôsobujú pacientom ťažkosti, je ideálne ich do jedálnička zaradiť aspoň 2 krát alebo 3 krát týždenne. Plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky mať v jedálničku zaradené denne.
TUKY
Tuky vnímame, že nejakým spôsobom sú nám privádzané z potravín, ale oni sú dôležité aj v našom tele. My v tele musíme mať aj tuky aj zásobáreň tukov. Je to pre nás veľmi dôležité. Lebo pokiaľ ju nemáme, tak telo nefunguje tak ako má, lebo tuky nám aj chránia orgány, z tuku sa vytvárajú rôzne hormóny a podobne, sú naozaj veľmi dôležité. To, čo je dôležité si uvedomiť je zdroj tukov, máme tuky rastlinné a živočíšne. Tuk pre nás vlastne predstavuje zdroj energie. V malom množstve veľmi veľké množstvo energie. keď si porovnáme, že 10 gramov masla nám vydá energie toľko koľko pol kila uhorky šalátovej, tak to je naozaj veľký rozdiel. Takže keď máte problémy s jedlom, tak im hovorím: vezmite si chlieb a natrite si na neho naozaj veľkú tučnú dávku vrstvu živočíšneho masla – dodáte tak do seba v malom množstve veľa energie. Pokiaľ pac je málo malé množstvo stravy tak je dobré, vhodné na možné, aby jedol mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku. To znamená, že môže pokojne popíjať plnotučnú smotanu, keď to bude dobre zvládať a bude mu to chutiť, keď pacient nemá problém s množstvom tak sa môže ísť pokojne na tie plnotučné mliečne výrobky. Takisto je možné do jedál pridávať rastlinné oleje ktorých máme väčšinou nedostatok, zistiť ktorý nám chutí, sú rôzne viaceré skúsiť možno aj iný aký sme predtým nepoužívali, možno vám zachutí. Niektorí pacienti skúsili aj iný olej než ten čo používali a pod a zachutil im, obohacovať nimi zeleninu, šaláty a pod. Rybí tuk je vhodný, odporúčame ho, obsahuje prospešné nenasýtené mastné kyseliny: EPA a DHA, ktoré pomáhajú nielen na srdce, ale pôsobia protizápalovo. Maslo (živočíšne) preferujem viac ako rastlinný tuk, pretože vám dodá viac energie ktorú potrebujete. Pokojne môžete konzumovať maslo.
Sú TUKY nezdravé? Čo je dobré a podstatné vedieť o tukoch?
Tuky v organizme plnia dôležité úlohy – funkcie zásobných látok energie, napr. majú tepelné izolačné vlastnosti,( izolácia vnútorných orgánov tepelne aj fyzicky), sú stavebnými membránami buniek, v čreve sa ich pomocou vstrebávajú vitamíny rozpustné v tukoch – vit. A, D, E, K. Sú súčasťou nervových buniek a mozgovej kôry. Medzi ich funkcie patrí aj tvorba hormónov, čo má význam u žien.
Sú teda dôležité aj v našom organizme, v našom tele, musíme mať zásobáreň tuku, lebo pokiaľ nemáme, tak naše telo nefunguje tak ako má. Pretože tuky nám napr. aj chránia orgány a pod. Veľmi dôležité je množstvo a typ tuku v strave a je dôležité vedieť tuky rozlišovať.
Máme rastlinné a živočíšne zdroje tukov. Väčší príjem nasýtených mastných kyselín je rizikový, pretože majú trombogénny účinok (ateroskleróza ciev)
Avšak nenasýtené mastné kyseliny – OMEGA 3 MK a omega 6 majú pozitívny vplyv na naše zdravie. vykazujú potenciál protizápalového pôsobenia a sú spájané s nižším výskytom nádorov. ich príjem je teda odporúčaný aj v prevencii onko ochorení. Nachádzajú sa v rastlinných olejoch v orieškoch, orechoch, veľmi vhodné sú sú vlašské orechy, v semienkach.
Tuky majú najväčšiu energetickú hodnotu zo všetkých živín, majú menšiu sýtiacu schopnosť ako sacharidy a bielkoviny.
Onko pacienti by mali kvôli zvýšenej energetickej hodnote jesť napr. plnotučné mlieka, plnotučné mliečne výrobky syry, tvarohy, smotany, šľahačky, tvarohové syry , pokojne môžu aj maslo pridávať do rôznych pokrmov na zvýšenie energie a pod. Odporúčame tučné ryby, vajíčka, tučné mliečne výrobky
Vhodné zdravé oleje: V studenej kuchyne je vhodný napr. do šalátov olivový olej, v teplej kuchyni na prípravu pokrmov je vhodný napr. repkový olej.Repkový olej je najzdravší, obsahuje omega 3 MK. Vhodný je aj slnečnicový, obsahuje omega 6 MK, ktoré sú tiež fajn.
Nevhodné oleje: kokosový olej, palmový, palmovo-jadrový, nie sú v nich žiadne benefity pre zdravie, tieto neodporúčame konzumovať, nie je v nich nič zdravotne prínosného, to sú tuky, o ktorých vieme, že naozaj neprospievajú zdraviu, obsahujú mastné kyseliny s dlhým reťazcom, to sú tie tuky aterogénne a v týchto olejoch ich je vysoký obsah. Palmový a palmovo jadrový olej sa často nachádzajú v spracovaných produktoch ako sú cukrovinky, napolitánky s náplňou, croissanty a podobné sladké pečivo s plnkou, čokolády, často sú tam tieto oleje, my ani nemusíme veľmi vnímať, že ich takto konzumujeme, odporúčame pozrieť si zloženie čokolády, vyberajte si tie, v ktorých je kakaový tuk, je to pre Vás lepšie vhodnejšie ako tuk palmový, alebo palmo-jadrový.
To, čo je u nás problematické, keď je nesprávny vysoký pomer omega 6 MK ku omega 3 mastným kyselinám, tak to tiež nie je zdraviu prospešné, preto by sme okrem vhodných tukov mali zaraďovať do jedálnička aj ryby, ktorých nejedávame dosť (losos, sleď, sardinky…rybí olej je tiež vhodný, Vhodné je konzumovať vlašské orechy. Pokiaľ si budete vyberať oriešky odporúčam skúste – vyberte si vlašské orechy.
Prečo by sme sa NEMALI tukom, /ktoré sú často zatracované/ vyhýbať?
Pretože tuk je súčasťou každej bunky v našom tele, a rovnako aj v potrave má svoju nezastupiteľnú
úlohu. Aby ľudský organizmus dokázal vstrebať a využiť niektoré vitamíny (D, E, K, A), ktoré sa aj odborne nazývajú ako vitamíny rozpustné v tukoch, musí byť tuk súčasťou prijatej potravy a nie je odporúčané sa mu vyhýbať. Dostatočný prísun omega 3 a omega 6 mastných kyselín sa zase podieľa na srdcovo-cievnom zdraví a má protizápalové pôsobenie.
Najvhodnejším zdrojom tuku sú napríklad ryby, orechy a semienka, olivový olej, vaječné žĺtky, či avokádo.
Tukové tkanivá v organizme slúžia ako zásoba energie, zároveň však chránia vnútorné orgány pred údermi a nárazmi a plnia úlohu tepelnej izolácie, čím sa podieľajú na termoregulácii. Od dostatočného príjmu je závislá napríklad hormonálna regulácia. Nízke percento tuku v ženskom tele a ich nedostatočný príjem v strave je častokrát sprevádzaný poruchami menštruačného cyklu a vzniku straty menštruačného cyklu.
SACHARIDY
Sacharidy sú pre nás významný, veľmi dôležitý a najrýchlejšie využiteľný zdroj energie, mali by tvoriť 50-60% energetického príjmu za deň, ( odporúčaný príjem pridaných cukrov (jednoduché rýchle cukry je max. 10% celkového energetického príjmu denne). Sacharidy sú výhradný zdroj energie pre mozog a červené krvinky, preto sú nevyhnutné. Práve sacharidy by mali podľa odborných odporúčaní tvoriť percentuálne najväčší podiel z nášho každodenného príjmu, sú primárnym zdrojom energie pre správne fungovanie ľudského organizmu, poskytujú nám mnohé benefity: vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch vytvárajú energetické zásoby, udržujú hladinu krvného cukru, sú súčasťou zložitejších látok ako sú nukleové kyseliny či koenzýmy, podieľajú sa na hormonálnej regulácii, podporujú regeneráciu tkanív, vplývajú na psychickú pohodu, pomáhajú zvládať stres a pod.
Hlavné zdroje sacharidov vo výžive:
obilniny ( pečivo, chlieb, ryža, cestoviny, kuskus…, ), cereálie (ovsené vločky…) strukoviny ( fazuľa, šošovica, hrach….) zemiaky, ovocie, zelenina, mlieko a mliečne výrobky (syry, jogurty…) biely alebo trstinový cukor, sladkosti, sladené nápoje, sladké pečivo, med, glukózovo fruktózový sirup a podobne
Nie je sacharid ako sacharid
Pri sacharidoch je dôležité vedieť rozlíšiť aký je sacharid, či je sacharid jednoduchý, alebo zložený. Tie zložené sacharidy (polysacharidy) sú tie, ktoré by sme primárne mali v strave preferovať. Zložené sacharidy predstavujú škrob a nestráviteľnú vlákninu. Potraviny bohaté na škrob: Zemiaky, batáty, kukurica, fazuľa, hrášok, šošovica, pečivo, chlieb, ryža, cestoviny, cereálie, pohánka, ovsené vločky, banány- tieto zložené sacharidy by mali v jedálničku prevládať. Energia z nich sa uvoľňuje v tráviacom trakte postupne, dôsledkom čoho nás zasýtia na dlhšiu dobu.
Vláknina je veľmi dôležitou a zdraviu prospešnou zložkou stravy, denný odporúčaný príjem je 27-35 g denne u dospelého človeka, bohaté zdroje vlákniny: zelenina, ovocie, celozrnné výrobky celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, celozrnná ryža, kuskus, ovsené vločky, orechy, semienka, sušené ovocie, cereálie
Potraviny ktoré obsahujú cukry, sacharidy sú aj strukoviny ovocie zelenina obilniny, prílohy napr. zemiaky, ryža a pod. a bola by škoda sa týchto potravín zriekať, pretože oni nám prinášajú do tela prirodzenou cestou vitamíny, minerálne látky, antioxidanty a tie my potrebujeme a prospievajú nášmu zdraviu. Samozrejme nadmerný a dlhodobý príjem jednoduchých cukrov – to je to čo vnímame ako sladké, pacientom odporúčať nebudeme. samozrejme ale pokiaľ máte chuť na koláč ku káve, ku kakau alebo na žemľovku a pod. naozaj si ju pokojne dajte. Dôležité je jesť aj sladké bez toho strachu, bez tých obáv, že by ste si tým ublížili. Potraviny, ktoré obsahujú vyššiu mieru jednoduchých sacharidov môžeme nazvať aj “jedlo pre dušu“. Ide o čokolády, koláče, sladké jedlá a je úplne v poriadku si v rozumnom množstve a frekvencii dopriať aj tie. –! pozor neplatí to ale pre pacientov s cukrovkou pre diabetikov!
Občas sa v literatúre medzi zdroje rýchlych cukrov zaraďuje aj ovocie, keďže taktiež obsahujú monosacharid s názvom fruktóza. Ovocie však obsahuje aj vlákninu, ktorá naopak vstrebávanie cukru do krvi spomaľuje. Rýchly cukor znamená rýchlu energiu, preto sa konzumácia ich zdrojov odporúča napr. pred športovou aktivitou, pred cvičením a pod.
Môže cukor živiť rakovinu – nádor? údajne cukor živí nádorové bunky?
Nie, cukor nádor – rakovinu NEVYŹIVUJE, neživí. Nebojte sa toho. Glukózu v tele potrebujete mať a pretože telo glukózu potrebuje, dokáže si ju vyrobiť aj samo. Telo sa veľmi snaží si udržať stálu hladinu glykémie v krvi. Glukózu my nedokážeme z tela dostať nejako preč. Takže tým, že vylúčite sacharidy/cukor, tak to neznamená, že v tele už nebude glukóza. Telo je na glukóze závislé, glukóza je pre telo tak veľmi dôležitá a nevyhnutná živina, že si ju dokáže vytvoriť telo samo a veľmi rado si ju aj vytvára z aminokyselín. (Aminokyselín nemáme náhradný zdroj, nevieme si ich sami vytvoriť.) Tým nechcem odporučiť, aby ste jedli sladké a cukry od rána do večera, to určite nie, jedálniček by mal byť vyvážený. No na druhej strane, ak lepšie tolerujete pri nevoľnosti suchý keks, sladkú sušienku, zázvorníky, koláč, sladké jedlá ako napr. žemľovku, ryžový nákyp, tvarohové guľky s jablkami a pod. pokojne ich zjedzte, úplne bez obáv, že by vám to uškodilo. zjedzte ich bez strachu bez úzkosti bez stresu , s tým že si tým pomáhate, že je to tak dobre a v úplnom poriadku, naozaj v tomto nemajte strach a obavy.
Je vhodné vylúčenie cukru a obmedzenie sacharidov v jedálničku?
Čo sa týka cukru, je to tiež široký pojem. Cukor, alebo sacharidy celkovo sa vyskytujú nielen v sladkostiach, nielen keď si dáte cukor do kávy, ale nachádzajú sa aj v pečive, v prílohách, v rôznych aj v celozrnných, aj v strukovinách, aj v ovocí, zelenine, v zemiakoch, aj v mliečnych výrobkoch sa vyskytujú…Určite neodporúčam úplne vylúčiť zo stravy sacharidy, sacharidy by práveže mali tvoriť aj 50-60 % z celkového energetického príjmu zo stravy, takže nemôžeme hovoriť iba o cukroch, tie cukry sú skôr pridané ( rýchle) cukry, (vo forme monosacharidov, disacharidov (tie už nie je procesom trávenia nutné štiepiť na menšie jednotky ako je to v prípade komplexných sacharidov, ale vstrebávajú sa priamo
(rýchlo) do krvného riečiška.) ktoré sa nachádzajú napr. v sladkostiach, v sladených nápojoch, ktoré tiež keď nie sú v nadmiere, tak môžu aj vo vašej strave pokojne byť, niektorým z vás omnoho viac počas liečby chutia sladšie jedlá, alebo suché keksíky v tom čase keď máte tráviace ťažkosti, alebo keď je obmedzenejší príjem stravy, že máte averziu voči nejakým jedlám, možno máte zvýšenú chuť na to sladké, možno aj na palacinky, na lievance, kaše a podobne, pokojne to môžete jesť. Vôbec si nemyslím, že by to malo byť zakazované, s tým sa stretávam u vás tiež veľmi často, že vylučujete cukor a máte z toho obavy, že tým by ste práve zhoršovali priebeh liečby že by ste išli proti tej liečbe, ale ja vždy upokojím, že pokojne si môžete dať aj sladké jedlá aj suché keksíky, väčšinou vás to aj poteší, že si to môžete dať aj domáci koláč, aj nejaké sladké pokrmy, sladké jedlá, ktoré si pripravia doma a podobne. Pacienti pokojne môžu mať v jedálničku lievance, palacinky, domácu bábovku, puding, horkú čokoládu, sladený tvarohový jogurt, ovocie a podobne, takéto druhy si môžu kľudne do jedálnička pridať, ale samozrejme v tej v prevahe môžu a mali by byť v jedálničku sacharidy z tej prirodzenejšej formy, nie iba z tých spracovanejších výrobkov, produktov, ale skôr z celozrnných obilnín, z pečiva, z príloh, alebo z ovocia, alebo zo strukovín, alebo z vločiek, alebo cereálií – ak ich dobre tolerujú… Sladké jedlá môžu byť normálnou súčasťou stravy a jedálnička. Sacharidy sú natoľko potrebné, že telo si vytvorilo mechanizmy na ich “výrobu” vo vlastnom organizme aby v čase krátkodobej nepriazne dokázalo prežiť. Ich dôležitosť podčiarkuje metabolický proces s názvom glukoneogenéza. Ide o “výrobu glukózy“ z iných ako sacharidových substrátov priamo v našom organizme. Ak vás bude niekto presviedčať, že sacharidy mať v jedálničku nepotrebujete, spomeňte si na komplikovaný proces výroby glukózy vašim telom.
Keby pacienti úplne vylúčili cukor, nebolo by to nebezpečné, že by nemali dostatok energie na zvládanie liečby?
Áno, ale to len v prípade, pokiaľ by úplne vylúčili sacharidy, ale pokiaľ by vylúčili iba pridaný cukor (napr. cukor, ktorý si dávajú do kávy, alebo cukor do koláča, cukrovinky, sladkosti, čokolády, cukríky – monosacharidy, disacharidy ( to čo vnímame ako sladkú chuť), tak to by v tom nebol problém ak by tie sacharidy mali z iných zdrojov ako je to ovocie, med, celozrnné obilniny, vločky, pečivo, prílohy, strukoviny, mliečne výrobky a podobne, ak by sacharidy mali z týchto zdrojov, tak to nie je tak, že by museli mať resp. jesť ten cukor pridaný, rýchly. (Škodlivosť sladkostí nastáva, ak sa prijímajú vo zvýšenom množstve. Ak si človek dá prehnané množstvo napr. čokolády, keksov alebo nekvalitných sladkostí, tak nevhodný je nielen samotný nadmerne prijatý cukor, ale aj ďalšie prídavné látky, napríklad aditíva, palmový tuk a iné látky, ktoré nie sú vo zvýšenej miere zdraviu prospešné). Pacienti s cukrovkou – diabetici by mali obmedziť až vylúčiť sladké potraviny a pokrmy, vylúčiť cukor, vylúčiť sladené nápoje, snažiť sa príjem sacharidov rozložiť rovnomerne počas dňa a prijímať sacharidy zložené / vo forme polysacharidov, sledovať si hladiny glykémie a pod, diabetická diéta pri onkologickom ochorení je vhodná pri nutnosti zabezpečiť stravu energeticky vyváženú s primeraným množstvom sacharidov.
Čo je to glykemický index potravín?
Glykemický index potravín to je to, ako rýchlo nám stúpa hladina cukru v krvi, po tom, čo skonzumujeme nejakú potravinu, ktorá obsahuje cukor. ( Je pre nás výhodnejšie, keď stúpa pomalšie, aj preto je pre nás dobrá vláknina, pretože tá sa vstrebáva pomalšie, vláknina je aj v ovocí, zelenine, väčšinou farebné polyfenoly, pomôcka – náš tanier by mal byť vždy farebný, vláknina je aj v strukovinách a celozrnných obilninách) Glykemický index potravín vyjadruje rýchlosť využitia glukózy z danej potraviny organizmom, potraviny s nízkym glykemickým indexom zvyšujú hladinu cukru v krvi pomalšie než potraviny s vysokým glykemickým indexom, po ich konzumácii nie je organizmus zaťažovaný veľkými výkyvmi hladiny krvného cukru, sú preto pri diabetickej diéte výhodnejšie, lepšie než jednoduché cukry to sú – monosacharidy, (glukóza, fruktóza, galaktóza), disacharidy (sacharóza, repný trstinový cukor) maltóza (sladový cukor), laktóza (mliečny cukor).Jednoduché cukry – monosacharidy a disacharidy sú označované ako CUKRY a majú väčšinou sladkú chuť, to čo vnímame ako sladké. Zložené cukry / polysacharidy sú v organizme trávené postupne, dochádza k pozvoľnejšiemu uvoľňovaniu glukózy a tým k pozvoľnému vzostupu cukru v krvi, čo je pre organizmus lepšie a výhodnejšie, preto uprednostňujeme, preferujeme sacharidy prijímať vo forme zložených sacharidov – polysacharidov. Polysacharidy majú pre nás zdravotný benefit. Glykemická nálož – opäť je to o tom množstve. Záleží na tom, koľko toho sladkého zjete. Môžete si dať aj niečo sladké-jedlo pre dušu,/ v rozumnom množstve/ určite vám to neublíži, skôr to svedčí o vašom zdravom vzťahu k jedlu, je dôležité to množstvo. /!Pozor neplatí u diabetikov, tí by sladké vôbec nemali.
Mali by onko pacienti počas liečby úplne vylúčiť príjem cukru a sladkostí z jedálnička PRE STRACH a OBAVY Z CUKRU?
U mnohých z vás sa stretávam s výrazným obmedzením až strachom z príjmu cukru a sladkostí po zahájení protinádorovej liečby. Tieto obavy však mnohokrát nie sú opodstatnené, nakoľko príjem cukru priamo neovplyvňuje progresiu nádoru. Na druhej strane býva u vás častá prechodne zvýšená glykémia (hladina glukózy v krvi) spôsobená zhoršenou inzulínovou senzitivitou, ktorá sa môže vyskytnúť ako dôsledok vedľajšieho účinku liečby. Z tohto dôvodu je vhodné konzumáciu cukru a sladkostí obmedziť, pričom striedma konzumácia prevažne domácich koláčov alebo kvalitnej čokolády, sladeného mliečneho výrobku, palaciniek alebo sladkého pokrmu je v úplnom poriadku a môže sa vo vašom jedálničku vyskytovať. Predovšetkým pokiaľ máte celkovo obmedzený príjem stravy a na sladší pokrm dostanete chuť, nie je vhodné vám aj sladšie jedlo alebo pochutinu odopierať. Pokiaľ sa nejedná o diabetika. Sacharidy by mali byť konzumované predovšetkým ako súčasť celozrnných obilnín, cereálií, ovocia alebo mliečnych výrobkov, pokiaľ ich konzumácia nie je ovplyvnená diétnymi obmedzeniami.
Každá potravina je bezpečná pre konzumáciu, pokiaľ nie je pokazená, zhnitá, keď na ňu nemáte alergiu. Záleží však od množstva skonzumovanej potraviny a frekvencie v akej je konkrétna potravina vo vašom jedálničku zastúpená. Pokojne a bez výčitiek si môžete dopriať aj čokoládu, koláč, jedlo pre dušu“ keď máte jedálniček z dlhodobého hľadiska vyvážený – / a ak nie ste diabetik./ Potraviny nerozdeľujte na dobré a zlé, ale skôr na viac vhodné, menej vhodné, nutrične hodnotnejšie a pod.
Aký je prvý krok k úspešnej nutričnej podpore pri podvýžive onko pacienta?
Príjem stravy môže byť obmedzovaný symptómami nádoru a preto je medzi prvými opatreniami účinné zmiernenie ťažkostí, ktoré nádor sprevádzajú. Väčšinou to znamená potrebu kvalitnej podpornej liečby a riadne užívanie liekov, odporúčaných vaším onkológom. Často ide o lieky proti bolesti, nevoľnosti a zvracaniu, lieky na potlačenie horúčky, alebo o liečbu zápchy či hnačky. Obzvlášť pacienti s rizikom podvýživy by ste sa nemali snažiť túto podpornú liečbu obmedzovať.
Čo je to malnutrícia?
Malnutrícia je stav nedostatočnej výživy, je to podvýživa, malnutrícia je odborný termín , ktorý predstavuje nadbytok, ale aj nedostatok živín, alebo energie, alebo nevyvážený príjem energie, je to vlastne zhoršený stav výživy spôsobený buď nedostatočným, alebo nízkym príjmom energie, živín alebo inej zložky stravy. Malnutrícia – čiže podvýživa u onko pacientov v zmysle nedostatku živín a energie je sprevádzaná stratou telesnej hmotnosti – chudnutím pacienta, stratou svalovej aj tukovej hmoty, sprevádzaná aj celkovou slabosťou pacienta. Malnutrícia môže pre vás mať vážne dôsledky.
Malnutrícia znamená to ,,zlú“ nedostatočnú výživu, že pacient nie je dobre a dostatočne živený, telu sa nedostáva dostatok živín zo stravy, – že strava, ktorú pacient prijíma nestačí pre správne fungovanie jeho organizmu, jej príčinou môže byť nedostatočný príjem potravy, nevhodné zloženie potravy, že v nej chýba dostatočné zastúpenie hlavných živín najmä plnohodnotných bielkovín, poruchy vstrebávania živín zo stravy. S rozvojom malnutrície telo čerpá zo zásob najmä telesnú svalovú bielkovinu, svalovú hmotu. Malnutrícia ovplyvňuje všetky systémy v tele, komplikuje liečbu pacienta, zhoršuje priebeh ochorenia… je treba malnutrícii / podvýžive predchádzať. Malnutrícia so sebou prináša bludný kruh. Nedostatočná výživa komplikuje zdravotný stav pacienta v zmysle zníženia imunity, zhoršenia hojenia rán, horšej odpovedi organizmu na liečbu a môže skomplikovať liečbu samotnú. Platí, že energeticky dostatočná, všetkými živinami vyvážená plnohodnotná a pestrá strava je podmienkou žiaduceho priebehu liečby. U mnohých pacientov dochádza už pri vzniku ochorenia k zníženiu príjmu a nedostatočnému využitiu stravy. Pokiaľ sa tejto skutočnosti nepripisuje dôležitosť, nutričný stav sa naďalej zhoršuje. Organizmus, ktorý neprijíma plnohodnotné živiny, je nútený čerpať nielen zo svojich tukových zásob, ale aj z vlastných stavebných látok, predovšetkým zo svalovej hmoty. Úbytok telesného tkaniva sa vzťahuje hlavne na proteíny-bielkoviny, ktorých množstvo úzko koreluje súvisí s funkciou imunitného systému. Imunita je- obranyschopnosť organizmu. Malnutrícia môže byť proteínová, energetická, proteín-energetická (PEM), vitamínová, minerálnych látok.
Čo sa týka malnutrície – podvýživy aké sú príčiny jej rozvoja?
Onkologické ochorenia sú veľmi často sprevádzané výrazným rizikom vzniku a rozvojom malnutrície ako patologickým javom spôsobený nedostatkom, alebo nevyrovnaným príjmom živín. Pre pokročilé štádiá porúch spôsobených nedostatkom bielkovín a energie používame termín kachexia. Najvyšší stupeň kachexie sa označuje ako marazmus.
Čo sa týka malnutrície onko pacientov – s týmto sa stretávam u onko pacientov úplne najčastejšie a najčastejšie to aj v praxi v Onkoporadni LPR riešim. Malnutrícia je to, čo najčastejšie potrebuje nutričnú intervenciu. Prejavy malnutrície – podvýživy má približne až viac ako polovica pacientov a to už v čase stanovenia diagnózy, čo je skutočne veľké množstvo a 80 až 90 percent pacientov s pokročilým štádiom ochorenia.
Výskyt malnutrície – veľmi veľa onko pacientov ňou trpí už pri prijatí do nemocnice a viac ako polovica pacientov v nemocnici stále chudne. U niektorých pacientov (asi 30 percent) sa malnutrícia vyvinie až pri prijatí do nemocnice, malnutrícia priamo ohrozuje život onkologických pacientov.
Môže sa rozvinúť vplyvom nedostatku energetických zásob organizmu, zníženým množstvom bielkovín, alebo aj nedostatkom vitamínov, alebo stopových prvkov. Hlavné príčiny sú nedostatočný príjem živín, maldigescia, alebo malabsorbcia, či zvýšené nároky organizmu, ktoré nie sú naplnené. Ochorenie samotné spolu s protinádorovou liečbou môžu k rozvoju malnutrície prispievať Z dôvodu často sa vyskytujúceho zníženia chuti do jedla, problémom s prehĺtaním, či tráviacimi ťažkosťami, horúčky, bolesť, dochádza ku zníženiu celkového príjmu energie a bielkovín, ktorý vedie ku váhovému úbytku, strate svalovej a tukovej hmoty, a pacient je tak ohrozený rozvojom nádorovej kachexie. Pokiaľ dôjde k rozvoju nádorovej kachexie, zvyčajne je už neskoro na nutričnú intervenciu. Nutričná podpora je preto rozhodujúca už v rámci prevencie a nielen liečbe samotnej. Výskyt a stupeň váhového úbytku často súvisia s lokalizáciou a štádiom nádorového ochorenia. Výskyt malnutrície je najčastejší u nádorov GIT (žalúdok a pankreas) a tiež u nádorov hlavy a krku.
Rozvoj malnutrície – podmienkou je buď úplné hladovanie, alebo hladovanie spojené so stresom vyvolaným chorobou. Hladovanie dlhšie než 72 hodín spôsobuje i cez procesy šetriace bielkovinu úbytok svalstva až 300 gramov svalstva denne. Dochádza tiež k redukcii kostrovej svaloviny a tukového tkaniva. Stresové hladovanie je typ hladovania pri ktorom dochádza k súčasnému pôsobeniu podvýživy predovšetkým k akútnym infekciám, zraneniam, k opuchom, ktoré prekrývajú obraz úbytku svaloviny, hlavným zdrojom je bielkovina. Odporúčaná dávka bielkovín je 1,5 až 2 gramy/ na kg hmotnosti pacienta. ! Pri pokračovaní malnutrície dochádza pomerne skoro ku kritickému úbytku telesných bielkovín (10-14 dní)
Aké sú najčastejšie komplikácie, príčiny ktoré môžu spôsobovať rozvoj malnutrície – podvýživy?
Najčastejšie komplikácie, ktoré môžu spôsobovať rozvoj malnutrície môžu byť nevoľnosť, pocit predčasnej sýtosti, alebo zmeny chuti do jedla, ktoré sú veľmi často spôsobené chemoterapiou, alebo aj rádioterapiou, pokiaľ sa ožaruje v oblasti tváre, úst, krku, pažeráku a pod. môže dochádzať k ťažkostiam s príjmom stravy, môžu to byť tráviace ťažkosti ako sú hnačka, vracanie, zápcha, bolesti a podobne, ďalšie tráviace ťažkosti, ktoré výrazne ovplyvňujú celkový príjem stravy, alebo obmedzený príjem stravy z rôznych iných príčin – či už ťažšie nechutenstvo, bolesť, horúčky, slabosť, pridružené alebo ďalšie iné ochorenia, alebo iné ťažkosti, operácie v oblasti tráviacom trakte, ktoré sú veľmi rizikovým faktorom najmä v rozvoji malnutrície…Ak pacient nie je v dobrom výživovom stave už pred zahájením liečby to je tiež rizikovým faktorom vzniku a rozvoja podvýživy… Silnou príčinou malnutrície býva prítomnosť bolesti, preto je veľmi dôležité bolesť tlmiť liekmi. Ak trpíte bolesťou, je treba to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, aby vám mohol pomôcť liekmi proti bolesti, ktoré vás bolesti zbavia.
Prečo je treba hodnotiť stav výživy v nemocnici?
Pretože pokročila malnutrícia proteínovo energetická je sprevádzaná rizikom komplikácií základnej choroby a pokročilá malnutrícia je tiež náročnejšie a ťažšie liečiteľná. Včasná podpora výživy môže túto situáciu zlepšiť.
Čo je cieľ nutričnej intervencie pri podvýžive onko pacientov?
Cieľom nutričnej intervencie, to, o čo sa najviac snažíme je stabilizácia, aspoň zastavenie nechceného chudnutia, zabránenie ďalšej progresii chudnutia, alebo ideálne zvýšenie telesnej hmotnosti, takisto navýšenie svalovej hmoty, zvýšenie kvality života pacientov.
Aká býva nutričná intervencia pri podvýžive?
Väčšinou lekár v týchto prípadoch u týchto pacientov s podvýživou indikuje tzv. výživnú diétu výživnú stravu, jej cieľom je navýšenie príjmu energie, bielkovín a energeticky bohatých potravín s ohľadom na špeciálne diétne obmedzenia pacientov. Môže byť doplnená diabetickou diétou, alebo bezzvyškovou šetriacou diétou, alebo diétou s obmedzením tukov, vždy sa to špecializuje podľa stavu pacienta či nemá nejaké diétne obmedzenia, ktoré sú indikované lekárom. Veľmi dôležité je povedať, že nutričná intervencia a nutričné odporúčania si počas onkologickej liečby vyžadujú individuálny prístup a nutričná terapia a nutričná podpora sú vždy úspešnejšie, pokiaľ sú u pacienta zahájené včas. ! Treba čím skôr ošetrujúcemu onkológovi lekárovi oznámiť aj malé chudnutie, resp. ak si všimnete stratu úbytok svalov napr. aj pacienti s pokročilým nádorovým ochorením /aj onko pacienti seniori/ majú ťažkú anorexiu, rozvíja sa kachexia, ktorá sa prejavuje výraznou stratou svaloviny na tvári, hrudníku, ramenách, stehnách, mávajú opuchy, svalovú slabosť, spomalené hojenie rán, zhoršenú pohyblivosť, hrozí vznik trombóz krvných zrazenín, infekčné komplikácie a pod.,
Hlavným opatrením je a ostáva prevencia malnutrície.
Otestujte sa tu online na riziko malnutrície
ONLINE KALKULAČKA RIZIKA MALNUTRICIE
https://www.rizikamalnutrice.cz/kalkulacka-rizika/
https://www.rizikamalnutrice.cz/kalkulacka-rizika/#spocitat-riziko
Kedy je vhodné zahájiť nutričnú podporu onko pacientov?
Nutričnú podporu musíme onko pacientom poskytnúť VČAS a to je to úplne najdôležitejšie.
Čo je to kachexia?
Kachexia je definovaná ako multifaktoriálne podmienený syndróm, ktorý sa vyznačuje výraznou stratou svalovej hmoty, ktorú nie je možné navrátiť bežnou nutričnou podporou a vedie k progresívnemu zhoršovaniu stavu pacienta. Nutričnú podporu musíme onko pacientom poskytnúť VČAS a to je to úplne najdôležitejšie. Pretože, keď už je onko pacient v kachexii, už mu nevieme nedokážeme nemôžeme pomôcť, pretože je v takom katabolizme, má tak významný úbytok váhový aj úbytok svalov, že tento stav žiaľ nie je možné zvrátiť. Kachexia je multifaktoriálny syndróm. Dochádza k úbytku svalovej hmoty s alebo bez stratu tuku a je to stav, ktorý nemožno vrátiť späť. Kachexia je hlavnou príčinou smrti až u 20% onkologických pacientov.
Čo to je prekachexia?
V súvislosti s kachexiou je dnes používaný termín stav prekachexia – ten nastáva, keď je ten váhový úbytok 5% – čo sa nám na prvý moment zdá málo, že veď to je také ,,úplné nič“ – ale napr. pre predstavu je to u 60 kg pacienta, keď schudne 3 kg, alebo u 95 kg pacienta keď schudne 5 kg, !!! avšak už v tejto dobe môžu byť v organizme onko pacienta prebiehať tzv. včasné zmeny, v tele je zápal – stúpa CRP, môže prísť k poklesu albumínu, nastávajú zmeny v interleukíne 6, nastáva systémová zápalová reakcia a už tento váhový úbytok ovplyvňuje odpoveď organizmu na chemoterapiu a na toleranciu onkologickej liečby. Tomuto stavu treba predchádzať. Pokiaľ dôjde k rozvoju nádorovej kachexie, zvyčajne je už neskoro na nutričnú intervenciu. Treba prevenciou zabrániť rozvinutiu podvýživy.
Čo treba zvýšiť vo výžive na podporu svalovej hmoty?
Na podporu svalovej hmoty je nevyhnutné zvýšiť príjem plnohodnotných bielkovín v strave a po bielkovinovom pokrme mať pohyb, prechádzka /nordic walking chôdza s paličkami, vhodné cvičenie (samozrejme podľa možností a podľa zdravotného stavu)
Ako sa telo zotavuje po období podvýživy?
Riešením pri podvýžive je nutričná rehabilitácia, teda dlhodobý dostatočný energetický príjem, ktorý pokrýva zvýšené nároky organizmu po období hladovania. Pri dostatočnom príjme v tele prebiehajú reparačné procesy všetkých orgánov a tkanív, znížená funkcia metabolizmu sa vracia do normálu, upravujú sa hormonálne procesy a zlepšuje sa aj psychický stav. Je preto nutné jesť pravidelne a dostatočne. Bez reštrikcii a do sýtosti. Základným pravidlom na dosiahnutie nárastu telesnej hmotnosti je mať dostatočný, respektíve vyšší príjem jedla – čiže energie a živín – dosiahnuť pozitívnu energetickú bilanciu. Je viacero spôsobov, ako to docieliť. Z praktického hľadiska je najlepším opatrením nastavenie pravidelného stravovacieho režimu s dostatočným a vyváženým príjmom všetkých živín. Je výhodné zaradiť do stravy energeticky denzitné potraviny – čiže potraviny, ktoré majú na pomerne malý objem veľký obsah energie a živín. A zároveň dodržiavať kľudový režim, (čiže obmedziť výdaj energie cez fyzickú aktivitu (myslíme tým extrémne nešportovať napr. nadmerne príliš necvičiť nepreháňať to s cvičením a pod) /samozrejme prechádzky, nordic walking, mierne vhodné cvičenie (ohľadom vhodného cvičenia sa poradiť s lekárom) je vhodné zvlášť po príjme bielkovín aby sme posilnili tvorbu svalovej hmoty. Pohyb je ako sme vyššie spomínali dôležitý. Základom správneho priberania je, rovnako ako základom správneho chudnutia, nastavenie primeraného stravovania, ktoré pokrýva všetky nutričné potreby pravidelným, vyváženým a udržateľným spôsobom. Dobrým ukazovateľom toho, či máme dostatočný príjem energie, je aj to, ako sa cítime. Pestrá vyvážená a výživná plnohodnotná strava – je taká, že žiadna potravina nie je zakázaná. Môžeme sa vyhrať s farebnosťou nášho taniera, s variabilitou tvarov a veľkostí jednotlivých surovín, s vôňami..
Výživa nie je iba energia, musia tam byť všetky zložky výživy- bielkoviny, tuky, sacharidy, stopové prvky vitamíny a minerálne látky. Rôzne mýty o výžive môžu byť pre onkologického pacienta veľmi nebezpečné! Je to vysoko rizikové!
Existuje superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onko ochorenie?
Žiadna paušálna superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onkologické ochorenie nie je, neexistuje. Pojem superpotravina nie je vedecký ani medicínsky výraz. Aj oblasť potravín podlieha módnym vlnám, pojem ,,superfoods“ / ,,superpotravina“ je marketingový výraz, ktorého cieľom je potravinu odpropagovať a predať. Nie je výnimkou, že sú takto označované drahšie potraviny. (Chia semienka sú často označované ako superpotravina, ale vo svojej podstate z nutričného hľadiska sú veľmi podobné ako naše lokálne ľanové). Na to, aby ste mali zdravý a vyvážený jedálniček nepotrebujete kupovať žiadne drahé superpotraviny a naopak, pokiaľ je váš jedálniček postavený z väčšej časti na málo nutrične hodnotných potravinách, nezachráni ho to, že doň zaradíte superpotravinu. Najlepšie môžete jedálniček zložiť zo základných / priemyslovo nespracovaných/ potravín, ktoré ani nemusia byť drahé.
To, čo ako odborníci vyslovene veľmi neradi vidíme na pultoch, či v reklamách sú ,,zázračné“ výrobky a doplnky stravy, ktoré sľubujú nereálne výsledky.
Dôležité zhrnutie: podstata liečebnej výživy Liečebná výživa je významná súčasť podpornej liečby onkologického ochorenia. Výživa a vhodná strava môžu výrazne podporiť výživový stav onko pacienta a ten v dobrom výživovom stave je schopný podstúpiť liečbu a má možnosť vyliečiť sa z onkologického ochorenia. Dobrý stav výživy nikdy nepodporuje rast nádoru! Pri podstupovaní onkologickej liečby je rozhodujúce, aby ste nechudli a prijali dostatok energie a živín na boj s ochorením a na zvládnutie liečby. Vyliečiť sa len formou stravy nie je možné! Výživu môžete riešiť len ako PODPORU tej onkologickej protinádorovej liečby.
Dôležité ! Alternatívne diétne postupy nie sú u onkologických pacientov vhodné z hľadiska zabezpečenia dostatočného príjmu energie a živín pri onkologickom ochorení a protinádorovej liečbe, sú veľmi nebezpečné .V žiadnom prípade nie je možné nádor vyhladovať, pretože jeho rast nie je závislý na prívode živín zo stravy! Rakovina sa nedá vyhladovať. Onko pacienti si tým môžu iba veľmi vážne ublížiť. Preto prosíme nikdy neskúšajte postupy ako hladovanie alebo príjem iba výlučne čistých ovocných alebo zeleninových štiav, alebo výhradný príjem doplnkov stravy!!!
!!! Akékoľvek formy obmedzenia v stravovaní, ktoré sú na úkor nutričnej potreby pacienta sú vysokorizikové a nebezpečné!!! Také formy veľmi vážne pacientovi škodia, dochádza k nežiaducemu rapídnemu chudnutiu, alebo má pacient veľmi obmedzený príjem stravy!!! Počas liečby potrebuje onkologický pacient naopak prijímať plnohodnotnú stravu, so zastúpením všetkých živín bielkovín, tukov, sacharidov – zo všetkých skupín potravín. Aj bežné jedlá alebo bežné potraviny, ktoré poznáme ako je jablko, mrkva, cesnak, alebo obyčajný biely jogurt môžu byť pre zdravie naozaj prospešné. Naozaj z potravín to jednoduché, bežné, obyčajné môže byť zdraviu prospešné, zdravé a vhodné, snažíme sa vysvetliť, že tá strava by do nejakej miery mala byť skôr jednoduchá, mali by tam byť tie naše, lokálne, sezónne a základné bežné obyčajné potraviny, tie by mali prevažovať pred tými exotickými, ktoré sú dovážané z druhého konca sveta. Ovocie z nášho pásma nám dokáže tiež poskytnúť dobré a kvalitné vitamíny, aj napriek tomu, že je to ,,len“ ,,obyčajné“ jablko.
O vašich problémoch hovorte s vaším ošetrujúcim lekárom. Odporúčame sa vo všetkom poradiť sa s ním, najlepšie pozná Váš zdravotný stav.
Bezpečný, odporúčaný a overený ZDROJ informácií nájdete napr. aj na stránkach na uvedených linkoch:
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/vyziva/vyziva-onkologicky-nemocneho/
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/vyziva/doporuceni-nutricni-skupiny-cos/
https://www.rizikamalnutrice.cz/onemocneni/#malnutrice-v-onkologii
https://www.rizikamalnutrice.cz/co-delat/#jak-si-pomoci
Keďže výživu onko pacientov veľmi ovplyvňuje psychický stav pacientov odporúčame pre pacientov a ich blízkych online dostupné užitočné psychologické prednášky: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/
Veľmi Vám držíme palce a prajeme skoré zlepšenie zdravotného stavu a veľa veľa síl. Sme tu v tom spolu s Vami a sme tu pre Vás na Onkoporadni LPR. Záleží nám na Vás, radi pomôžeme.
Výživové poradenstvo pre onkologických pacientov
Ak sa potrebujete poradiť a skonzultovať svoju situáciu s odborníkmi, využite služby našej bezplatnej Onkoporadne Ligy proti rakovine (08000 11 88 11, poradna@lpr.sk). Okrem iných odborníkov (lekárov, psychológov, sociálnych pracovníkov, sociálno-právnych…) sú k dispozícii aj asistenti výživy. Rozpis služieb nájdete na: www.lpr.sk/onkoporadna