OŠETROVANIE CHORÉHO ČLENA RODINY

Pokiaľ pacient potrebuje pomoc druhej osoby iba krátkodobo, môžu ho jeho blízki ošetrovať – zostať na tzv. „OČR-ke“. Počas ošetrovania možno poberať dávku zo Sociálnej poisťovne, ktorá sa nazýva ošetrovné, ak si zdravotný stav blízkeho príbuzného podľa potvrdenia jeho ošetrujúceho lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou osobou.

Ošetrovné je možné poberať pri ošetrovaní:

  • chorého príbuzného v priamom rade (rodič – dieťa, starý rodič – vnúča, prastarý rodič – pravnúča),
  • chorého dieťa, ktoré nie je príbuzným poistenca v priamom rade (napr. dieťa osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, prípadne vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky), s dieťaťom do 11 rokov veku (v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom až do 18 rokov veku) možno zostať na „OČR“ aj v prípade, ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie/izolácia, alebo ak bolo takéto opatrenie nariadené v škole alebo zariadení, ktoré dieťa navštevuje či osobe, ktorá sa o neho stará,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela (manželky) alebo
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Ošetrovné sa štandardne poskytuje za najviac štrnásť kalendárnych (nie pracovných) dní.  

Od 1. apríla 2021 je navyše možné poberať dlhodobé ošetrovné, t. j. minimálne 30 a maximálne 90 dní pri ošetrovaní blízkeho, ktorý bol prepustený z aspoň päť dní trvajúcej hospitalizácie v zdravotníckom zariadení a potrebuje osobnú starostlivosť v domácom prostredí alebo túto starostlivosť vyžaduje kvôli konečnému štádiu nevyliečiteľného ochorenia. Ošetrovanie počas tohto obdobia nemusí vykonávať jedna osoba – príbuzní sa môžu na OČR “prestriedať“.

Tlačivo Sociálnej poisťovne – Žiadosť o dlhodobé ošetrovné je k dispozícii u lekára, ktorý ho potvrdzuje alebo na určenom pracovisku nemocnice. Túto žiadosť potvrdí:  

  • Lekár v nemocnici, kde bol pacient najmenej 5 dní hospitalizovaný, ak ide o žiadosť z dôvodu potreby ošetrovania pacienta po hospitalizácii,a to v deň prepustenia chorej osoby z nemocnice. Pozor, potreba ošetrovania v tomto prípade musí trvať najmenej 30 dní.
  • Paliatívny lekár, t. j. lekár so špecializáciou v odbore paliatívna medicína, klinická onkológia, geriatria, vnútorné lekárstvo, gastroenterológa, hematológia a transfúziológia, hepatológia, kardiológia, nefrológia, neurológia, pneumológia a ftizeológia, reumatológia, gynekológia, anesteziológia a intenzívna medicína, algeziológia, chirurgia, ortopédia, úrazová chirurgia alebo pediatria, v prípade, ak ide o ošetrovanie paliatívneho pacienta, t. j. pacienta, ktorý je v štádiu ochorenia na konci života alebo v terminálnom štádiu ochorenia, a to v deň, keď zistí potrebu ošetrovania.

Ošetrovné patrí medzi dávky nemocenského poistenia, čo znamená, že poberať ho môže iba osoba, ktorá je nemocensky poistená (je zamestnancom, SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistenou osobou) alebo začala ošetrovať príbuzného počas tzv. ochrannej doby siedmych dní po zániku nemocenského poistenia (napríklad počas siedmych dní od skončenia pracovného pomeru). Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť pracovné voľno na ošetrovanie člena rodiny. Ide o neplatené pracovné voľno (bez náhrady mzdy).