Sexuálne zdravie a rakovina: ligy proti rakovine spolu s odborníkmi chcú pomôcť lekárom i pacientom začať hovoriť o sexualite a intimite
Nové informačné letáky v spolupráci s ECL pri príležitosti Svetového mesiaca povedomia o sexuálnom zdraví 2020
Brusel, Belgicko – Európska asociácia líg proti rakovine (ECL – European Cancer Leagues) prichádza s novými informačnými letákmi, ktoré pojednávajú o tom, ako môžu lekári a onkologickí pacienti spolu otvoriť háklivú no nesmierne dôležitú tému o sexuálnom zdraví a problémoch v intímnom živote, ktoré sa s ním spájajú.
Hoci povedomie o onkologickom ochorení v posledných desaťročiach výrazne vzrástlo, jeho dosah na intímny život ostáva často naďalej nevypovedaný. Je dobre známe, že diagnóza rakoviny a s ňou spojená dlhodobá liečba môže narušiť sexuálny život pacientov počas liečby a i po vyliečení. To spravidla prispieva k zníženiu kvality života pacientov a môže viesť až k zmene ich odhodlania dodržiavať liečbu a teda aj k zhoršeniu ďalšej prognózy.
Mnoho pacientov v dôsledku ochorenia a jeho liečby trpí sexuálnou dysfunkciou, no je to nežiadúci účinok, o ktorom sa veľmi zriedka otvorene diskutuje. Téma je i za bežných okolností pre mnohých háklivá a často sa v prúde informácií o možnostiach a dopadoch liečby a iných prioritách stratí alebo zabudne. Zdá sa, že nikto nechce otvorene hovoriť o dopade rakoviny a jej liečby na sexuálnu túžbu, funkciu a intimitu. A práve preto o tom musíme hovoriť.
V závislosti od rôznorodosti populácie a typov rakoviny rovnako ako druhu konkrétnej liečby sa odhaduje, že miera sexuálnej dysfunkcie sa pohybuje od 20 do 100% a zahŕňa v sebe ako fyzické tak aj psycho-sociálne príčiny. Niektoré tieto nežiadúce účinky nemajú dopad len na sexuálny život, ale výrazne sťažujú každodenný život a negatívne ovplyvňujú mentálne zdravie. Mnohé štúdie dokonca poukazujú na to, že problémy spojené so sexualitou a intimitou sú najvýraznejšou súčasťou a obsahom životných obáv onkologických pacientov.
“Pracovná skupina pre podporu pacientov (Patient Support Working Group, ECL) pracuje na zlepšení efektívnej komunikácie medzi lekármi a onkologickými pacientmi najmä v ostatnom roku. Uvedomujeme si, že sexuálne zdravie ľudí s diagnózou rakoviny je takmer vždy zatienené samotným onkologickým ochorením a jeho liečbou. Onkológovia sa zameriavajú na liečbu ochorenia a na zrejmejšie nežiadúce účinky liečby. A pacienti si často myslia, že by o týchto problémoch hovoriť nemali, pretože v súvislosti s nimi prežívajú ostych či zahanbenie. V tomto smere náš nový leták poskytuje návrhy a príklady niektorých otázok, ktoré môžu pomôcť obom stranám začať konverzáciu.” Povedal Alrik Meesen, predseda Pracovnej skupiny na podporu pacientov (PSWG, ECL)
Kto kedy povedal, že onkologickí pacienti – mladí alebo starší – nemajú sex? Prečo mnohí odborníci a lekári často majú tento nesprávny predpoklad alebo nedokážu problém správne pomenovať? Odstraňovanie týchto mýtov je prvým krokom k možnosti poskytovať najlepšiu možnú – celostnú – starostlivosť počas náročnej cesty liečby rakoviny.
Začína byť evidentné, že tak, ako aj pri ostatných aspektoch medicínskej starostlivosti o pacienta, aspekty sexuality musia byť pomenované lekárom, aby mohol pacienta dobre informovať o účinkoch a dopadoch liečby, aby mohol pomenovať ich potreby, a aby mohol predchádzať a liečiť akékoľvek komplikácie, prípadne ich odporučiť k ďalšiemu špecialistovi – psychológovi, psychiatrovi alebo sexuológovi.
Hans Neefs, jeden z členov PSWG a líder tímu, ktorý pracuje na tejto problematike, dodal: “Hovorme o tom, o čom nikto nechce hovoriť. Pomôžme odtabuizovať túto tému a spraviť z nej viac bežnú, rutinnú konverzáciu akú máme s našimi pacientmi a tými, ktorí liečbou onkologického ochorenia úspešne prešli. My, ako lekári a experti, sa musíme naučiť bez ostychov priniesť túto tému do rozhovoru, aby to nemuseli robiť naši pacienti. Ak nám naozaj záleží na kvalite ich života, mali by sme ich informovať o možných nežiadúcich účinkoch liečby súvisiacich so sexualitou, a o tom, aké kroky možno podniknúť, ak také sú, aby sa zachovala ich plodnosť. A mali by sme to urobiť predovšetkým tak, že vytvoríme bezpečný a kultúrne relevantný priestor pre pacientov, aby sa v tomto smere otvorili.
Vydanie letákov uvítal I Dr.Woet Gionotten, konzultant onkosexuológie a člen Európskej spoločnosti pre sexuálnu medicínu (ESSM) a komentoval: “Tieto ECL letáky nie sú len hodnotným zdrojom informácí pre pacientov a ich partnerov, ale rovnako aj pre rôznych špecialistov v onkológii. Adresovanie tém sexuality a intimity zlepšuje kontakt a komunikáciu medzi pacientom a lekárom. Blahoželám k takýmto letákom!”
Stiahnite si leták – RAKOVINA A SEX – určené pacientovi
Stiahnite si leták – RAKOVINA A SEX – určené lekárom
O ECL a Pracovnej skupine pre podporu pacientov
Od roku 2007 Pracovná skupina pre podporu pacientov (PSWG) spája expertov na poli starostlivosti o onkologických pacientov, ktorí spolu zdieľajú vedomosti a skúsenosti a spoločne pracujú na vytváraní návodov najlepšej starostlivosti pre prax, a vydávajú informačné materiály, ktoré zvyšujú povedomie o rakovine a rôznych jej aspektoch a zlepšujú kvalitu starostlivosti o onkologických pacientov v Európe. PSWG sa sústredí na širokú škálu problémov, ako je prístup pacientov k poisteniu a finančným službám, návrat do pracovného procesu, podpora pre opatrovateľov, sexualita a vzťahy, rehabilitácia pacientov a paliatívna starostlivosť. Členovia skupiny sa aktívne usilujú o to, aby bol hlas pacientov počutý pri vytváraní národných i európskych zdravotných politík.