Rok prevencie: Štartuje skríning rakoviny prsníka

V rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie štartuje tento rok už druhý štátom riadený skríning. Zdravotné poisťovne v septembri začnú pozývať ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Ide o nesmierne dôležitú aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. Rakovina prsníka je totiž u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. VšZP pozve na vyšetrenie v septembri 2 100 žien, Dôvera 1 500 a Union 550 svojich poistenkýň.

Mamografia je veľmi dôležitá preventívna metóda. Nevie síce zabrániť vzniku onkologického ochorenia, vie ho však zistiť vo včasnom štádiu, podľa lekárov často aj o 3 až 5 rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať napríklad pri samovyšetrení. Napriek tomu však aj samovyšetrovanie zostáva dôležitou doplnkovou aktivitou žien v rámci prevencie, pretože môže upozorniť na intervalové rýchlorastúce nádory, ktoré sa môžu vyskytnúť u ženy v období medzi dvoma mamografickými vyšetreniami.

„Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva žene bez akýchkoľvek príznakov v oblasti prsníkov, vie odhaliť malé ložiská aj do niekoľko milimetrov, napríklad aj vo veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Na Slovensku v týchto dňoch rozbiehame štátom garantovaný a organizovaný skríning rakoviny prsníka. Mamografia je najúčinnejšou metódou zistenia rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu, kedy ešte nevytvára metastázy, uvádza ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Mnohé štúdie potvrdzujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka stále stúpa. Riziko ochorenia na rakovinu prsníka rastie s vekom, výrazne okolo 50. roku života a potom len narastá. Každá ôsma žena má počas života  rakovinu prsníka,“ vysvetľuje Alena Kállayová, uznávaná rádiologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, ktorá sa dlhé roky venuje práve mamografickým vyšetreniam.

Zachránené životy

Pravidelné  kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachráni život dvom až šiestim ženám z tisícky.

„Mamografický skríning rakoviny prsníka zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50-teho do 69-teho roku života. Každý rok bude takto postupne možné vyšetriť až 500 000 slovenských žien na kvalitných preverených skríningových mamografických pracoviskách,“ hovorí Stanislav Špánik, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň onkológ.

V Európskej únii s výnimkou Slovenska, kde sa organizovaný mamografický skríning vykonáva niekoľko desaťročí, sa zistilo, že u vyšetrených žien medzi 50. a 69. rokom sa znížila úmrtnosť na rakovinu prsníka o 35 percent.

„Na Slovensku tento problém pomôže riešiť štátom garantovaný celoplošný, kontrolovaný, vyhodnocovaný mamografický skríning rakoviny prsníka. Táto pomoc bude však účinná len vtedy, keď slovenské ženy z lásky k sebe a svojmu zdraviu túto možnosť využijú a zúčastnia sa každé dva roky na skríningovej mamografii,“ povedala Eva Bacigalová, predsedníčka OZ Amazonky.

„Vtedy nebude mať rakovina prsníka náskok 3-5 rokov a bude omnoho lepšie liečitelná a vyliečiteľná. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomrie na rakovinu prsníka, lebo neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu  mamografiu,“ opisuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

„U 5 zo 6 žien býva zistená invazívna forma rakoviny prsníka. To znamená, že tento typ ochorenia má tendenciu metastazovať- šíriť sa lymfatickými cestami alebo prerastaním do okolitých tkanív a orgánov a tam tvoriť ďalšie ložiská,“ hovorí lekárka a renomovaná odborníčka vo svojom odbore Alena Kállayová.

Všetky tri zdravotné poisťovne začnú ženy v určenej vekovej kategórii (50-69 r.) pozývať formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. „Ich počet sa bude postupne navyšovať, odhadujeme, že do konca roka ich bude 25 až 30 rozložených rovnomerne po celej krajine,“ uzatvára šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Preverené mamografické pracoviská:

Rádiologická klinika OÚSA, Heydukova 10, Bratislava

Preventívne centrum OÚSA, Heydukova 10, Bratislava  

Fakultná nemocnica Trnava, A. Žarnova 11, Trnava

MRI,s.r.o., Starohájska 2, Trnava 

JESSENIUS diagnostické centrum, a.s., Špitálska 6, Nitra

Sv.Vincent – rádiológia, s.r.o., Hviezdoslavova 3, Prievidza

Rádiologická klinika,s.r.o.,  K dolnej stanici 18, Trenčín 

Nemocnica Poprad, a.s., Banícka 803/28, Poprad

Ľubovnianska nemocnica, n.o., Obrancov mieru 3, Stará Ľubovňa

Nemocničná a.s., Duklianskych hrdinov 34, Malacky


Najnovšie aktuality

  • Ako prví sme združili sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú s onkologickými pacientmi

    PRAVIDELNE ROBÍME SUPERVÍZIU SOCIÁLNYCH PRACOVNÍKOV PO CELOM SLOVENSKU   …tentokrát aj v Trenčíne, kde sa zišlo 45 zanietených sociálnych pracovníkov. Pre onkologických pacientov je mimoriadne dôležité, aby dostávali nielen od sociálnych pracovníkov, ale aj od našich sprievodcov onkologických pacientov fundované a jednotné informácie o tom na čo majú nárok. Preto sme sa na tomto supervíznom […]

    Čítať ďalej
  • Sme charitatívnym partnerom Movembra 2024-Pozvanie

    MOVEMBER 2024  „Lebo… na zdraví mužov nám záleží!“ November patrí mužom! Ich zdraviu a sile, ktorú potrebujú na svoje každodenné víťazstvá… tak dokáž spoločne s Radkom Rančíkom, Matejom Beňušom a Majselfom, že aj Tebe na zdraví mužov záleží. Už v piatok 29. a v sobotu 30. novembra, počas benefičnej akcie a charitatívneho behu, pomôžeš tým, ktorí to najviac potrebujú. Výťažok […]

    Čítať ďalej
  • Adventné výlety s Ligou-prihláste sa

    Bližšie informácie o plánovaných výletoch nájdete TU

    Čítať ďalej
  • PRacovná PRíležitosť! Hľadáme PR manažéra

    Viac o PRacovnej pozícii TU

    Čítať ďalej
  • Movember-pridali sme sa k hasičom a urológom

    Dobrovoľní hasiči sa pridávajú k urológom a podporujú Movember: najväčšia frajerina je starať sa o vlastné zdravie Počas novembra sa každoročne Slovenská urologická spoločnosť s partnermi pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember a snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase […]

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme prednášku „Náročné emoce a myšlenky“

    Realizovali sme ďalšiu prednášku s naším českým kolegom Martinom Pospíchalom. Prednáška „Náročné emoce a myšlenky“ sa konala v Centrách pomoci v Košiciach aj v Bratislave.   Martin je predseda Psychoonkologickej sekcie Českej onkologickej spoločnosti ČLS JEP. Na prednáškach, ktoré prilákali aj nových návštevníkov, hovoril o tom, akým spôsobom onkologické ochorenie zasahuje do emócií a myšlienok […]

    Čítať ďalej