Rakovina hlavy a krku je na Slovensku na vzostupe

Rakovina hlavy a krku zahŕňa rôzne typy nádorov, ktoré sa môžu vyvinúť v oblastiach hlavy a krku. Pozostáva zo skupiny nádorov: pier, ústnej dutiny a jazyka, hltana, hrtana, nosovej dutiny, vedľajších prínosových dutín. Samostatne sa vyčleňujú nádory nosohltana a slinných žliaz. Výskyt na Slovensku je trikrát vyšší ako v štátoch severnej Európy. Častejší je výskyt u mužov (až 4:1), narastá už aj u žien. Táto forma rakoviny môže mať závažné dôsledky, ale Liga proti rakovine v spolupráci s MUDr. Klaudiou Gočárovou informujú, že včasnou diagnostikou a adekvátnou liečbou je možné dosiahnuť pozitívne výsledky.

Rizikové faktory

„K vzniku rakoviny hlavy a krku významne prispieva najmä fajčenie a alkoholizmus, či infekcia ľudským papilomavírusom (HPV),“ hovorí Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

 Ďalšími rizikovými faktormi sú:

  • HIV / Imunosupresie (zvýšenie o 2 – 5×)
  • EBV (Epstein Barrovej vírus) – prejavom je infekčná mononukleóza
  • Nízky príjem vlákniny a vitamínov (hlavne A) vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, nízky obsah kyseliny listovej.
  • Slabá ústna hygiena, stav chrupu.
  • Expozícia slnku a UV žiareniu.
  • Anamnéza radiačnej terapie na oblasť tváre a krku.
  • Ionizujúce žiarenie (pre nádory slinných žliaz)
  • Pracovné expozície (drevený, kožený a textilný prach, azbest, formaldehyd).

Príznaky a symptómy

  • Bolesť jazyka, nehojace sa afty v ústach, červené a biele škvrny v ústach.
  • Bolesť v krku s vyžarovaním do ucha.
  • Pretrvávajúci chrapot, dušnosť, problémy s dýchaním.
  • Bolestivé prehĺtanie a/alebo ťažkosti s prehĺtaním.
  • Zdurenina na krku, zväčšenie slinnej žľazy.
  • Upchatý nos na jednej strane a/alebo krvavý výtok, hnisavý výtok z nosa.
  • Celkové príznaky – slabosť a strata hmotnosti.

Diagnostika

„Diagnostika rakoviny hlavy a krku zahŕňa rôzne testy a vyšetrenia vrátane biopsie, endoskopie a obrazových vyšetrení ako CT a MRI. Je dôležité povedať, že viac ako polovica pacientov je diagnostikovaná v pokročilom štádiu ochorenia,“ uvádza MUDr. Klaudia Gočárová, PhD. primárka – I. onkologickej kliniky LFUK a OÚSA.

Liečba

„Liečba môže zahŕňať: chirurgický zákrok, rádioterapiu, chemoterapiu, biologickú liečbu, imunoterapiu alebo kombináciu týchto metód. Podporná liečba a rehabilitácia sú tiež dôležitou súčasťou celkového manažmentu ochorenia,“ informuje Ing. Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.

Liečebné možnosti podľa závažnosti

Včasné štádium – chirurgia alebo rádioterapia.

Lokálne pokročilé štádium – chirurgia, rádioterapia, systémová liečba a ich vzájomné kombinácie.

Metastatické štádium – imunoterapia, chemoterapia, biologická liečba, podporná liečba (celkovo paliatívna starostlivosť).

„Výber vhodnej liečby ovplyvňujú viaceré dôležité faktory. Patrí ku nim: celková charakteristika pacienta, vek a celkový stav, symptómy, funkcie orgánov, životný štýl, konzumácia alkoholu, fajčenie, nutričný status. Ide tiež o štádium ochorenia, riziko akútnych komplikácií, potrebu rýchlej odpovede na liečbu. Dôležitými faktormi sú i sociálnoekonomický status, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, dostupnosť paliatívnej starostlivosti,“ dopĺňa MUDr. Klaudia Gočárová.

Prevencia

Včasná prevencia je v tomto prípade veľmi kľúčová. Redukovanie rizika vzniku rakoviny hlavy a krku na minimum zahŕňa nasledovné kroky:

  • Nefajčite. Ak fajčíte, prestaňte. Odvykanie od fajčenia znižuje riziko rakoviny.
  • Nepoužívajte bezdymové tabakové výrobky ani nikotínové vrecúška.
  • Obmedzte množstvo alkoholu.
  • Absolvujte očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV), môže znížiť riziko vzniku niektorých typov rakoviny hlavy a krku.
  • Používajte počas orálneho sexu dôsledne a správne ochranné pomôcky. Môžete tak znížiť riziko darovania alebo získania HPV (Deflagyn alebo Papilocare).
  • Používajte balzam na pery, ktorý obsahuje opaľovací krém, pri pobyte na slnku noste klobúk so širokým okrajom a vyhnite sa opaľovaniu.
  • Nezanedbávajte pravidelné preventívne prehliadky u zubára. Môžu odhaliť rakovinu hlavy a krku v štádiu, keď sa ľahšie lieči.

Využite bezplatné projekty Ligy proti rakovine

Liga proti rakovine je občianske združenie, ktoré pomáha onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym aj prostredníctvom týchto projektov:

Onkoporadňa 

Na bezplatnej linke 0800 11 88 11 sú vám k dispozícii skúsení odborníci-lekári, psychológovia, výživoví asistenti, sociálno-právni poradcovia. Sú pripravení vám poradiť a pomôcť s konkrétnymi otázkami. Vaše otázky môžete zasielať aj mailom na poradna@lpr.sk. Rozpis časov služieb jednotlivých odborníkov na každý deň nájdete na www.lpr.sk/onkoporadna

Sieť onkopsychológov

Naprieč Slovenskom je vám k dispozícii približne 20 psychológov, ktorí ponúkajú individuálne príp. skupinové poradenstvo a terapiu počas liečby a po nej. Kontakty na onkopsychológov v daných mestách nájdete na www.lpr.sk/siet-psychologov.

Centrá pomoci LPR

Pre onkologických pacientov ponúka LPR v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine rehabilitácie, pohybové a voľnočasové aktivity a vzdelávacie kurzy. Rodine či blízkym onkologického pacienta individuálne poradí. Organizuje edukačné prednášky pre širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac o onkologickom ochorení a prevencii.

Viac informácii o bezplatných programoch Ligy proti rakovine určených pre onkologických pacientov a ich rodiny môžete nájsť na www.lpr.sk

 


Najnovšie aktuality

  • Rakovina hlavy a krku je na Slovensku na vzostupe

    Rakovina hlavy a krku zahŕňa rôzne typy nádorov, ktoré sa môžu vyvinúť v oblastiach hlavy a krku. Pozostáva zo skupiny nádorov: pier, ústnej dutiny a jazyka, hltana, hrtana, nosovej dutiny, vedľajších prínosových dutín. Samostatne sa vyčleňujú nádory nosohltana a slinných žliaz. Výskyt na Slovensku je trikrát vyšší ako v štátoch severnej Európy. Častejší je výskyt u mužov (až […]

    Čítať ďalej
  • Bezplatné vyzdvihnutie liekov v lekárni a ich dovoz domov

    VEDELI STE, ŽE Medicamentum o. z. VÁM BEZPLATNE ZABEZPEČÍ VYZDVIHNUTIE LIEKOV V LEKÁRNI A ICH DOVOZ AŽ DOMOV?   NIELEN PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV   Užívateľom poskytuje viaceré výhody: Pripomenutie aj opakovaných e-receptov Zabezpečenie nedostupných liekov zo zahraničia Zaistenie aj voľnopredajných liekov alebo zdravotných pomôcok Každý recept vybavuje a kontroluje farmaceut Služba je zdarma, rovnako ako […]

    Čítať ďalej
  • Novinka v Centre pomoci v Bratislave

    PRIHLÁSTE SA NA BEZPLATNÚ SKUPINOVÚ TANEČNO-POHYBOVÚ TERAPIU PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV   Tešíme sa na vás!

    Čítať ďalej
  • Hľadáme PSYCHOLÓGA do Bratislavy

    Do projektu Sieť onkopsychológov hľadáme psychológa na poskytovanie psychologickej pomoci onkologickým pacientom v rámci spolupráce s Klinikou onkohematológie – Oddelenie onkohematológie a Transplantačná jednotka, Národný onkologický ústav, Klenová 1, Bratislava. ℹ️Ponuka je určená pre psychológov so skúsenosťou s klinickou, event. poradenskou, či terapeutickou prácou, ktorí sú schopní pracovať samostatne. Výhodou je terapeutický výcvik (aj práve […]

    Čítať ďalej
  • Odstávka Onkoporadne

    Milí priatelia, radi by sme vás informovali, že do 4.8.2024 vrátane bude odstavená naša emailová a telefonická Onkoporadňa. Plne k dispozícii bude opäť od 5.8.2024. Ďakujeme za pochopenie, tím Ligy proti rakovine

    Čítať ďalej
  • Odštartovali sme kampaň na podporu darovania parochní

    Tento rok štartujeme už 8. ročník spoločnej kampane Pantene a Liga proti rakovine v rámci nášho projektu Vystrihaj sa Slovensko Ak si v termíne od 3.7 do 3.9 zakúpite akýkoľvek produkt Pantene v predajniach 101 Drogerie, 50 centov z každého zakúpeného produktu poputuje pre pre Ligu proti rakovine. Peniaze sa využijú na darovanie parochní pre […]

    Čítať ďalej