Svetový deň proti rakovine 2019

Podľa najnovších informácii, 1 zo 4 úmrtí v rámci Európskej Únie je zapríčinené rakovinou. 4. februára sa už tradične koná v rámci EÚ Svetový deň proti rakovine. Jeho organizátorom je Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), ktorá chce spoločne so svojimi členskými organizáciami z celého sveta upriamiť pozornosť miliónov ľudí na možnosti, ako znížiť riziko vzniku rakoviny prostredníctvom včasnej prevencie a zdravého životného štýlu. K tejto iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine.

V roku 2019 je heslom kampane ku Svetovému dňu proti rakovine “I am and I will – Ja som a ja budem.“  Cieľom je vzbudiť v jednotlivcoch zamyslenie sa nad tým, ako môžu oni sami konať v záujme prevencie vzniku rakoviny a šíriť túto myšlienku ďalej.

Najrozšírenejšie onkologické ochorenia

Na Slovensku pribudne každoročne približne 34 000 ľudí s rakovinou. Dnes už ťažko nájdeme rodinu, v ktorej sa nestretli s onkologickou diagnózou. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc.

Ako môžeme predchádzať vzniku rakoviny

Zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku je dôvodom, prečo chce Liga proti rakovine počas Svetového dňa proti rakovine upriamiť pozornosť na možnosti, ako môžeme predchádzať alebo znížiť riziko vzniku onkologických ochorení:

EURÓPSKY KÓDEX PROTI RAKOVINE

12 spôsobov, ako si znížiť riziko rakoviny

1    Nefajčite. Neužívajte tabak v žiadnej forme.

2    Zo svojho domova spravte nefajčiarske prostredie. Podporujte nefajčiarske opatrenia na pracovisku.

3    Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť.

4    Hýbte sa každý deň. Obmedzte čas strávený sedením.

5    Zdravo sa stravujte:

  • Jedzte veľa celozrnných potravín, strukovín, zeleniny a ovocia.
  • Obmedzte vysokokalorické potraviny (s veľkým obsahom cukru a tuku) a vyhýbajte sa sladeným nápojom.
  • Vyhýbajte sa mäsovým výrobkom; obmedzte spotrebu červeného mäsa a potravín s vysokým obsahom soli.

6    Ak pijete akýkoľvek druh alkoholu, obmedzte jeho množstvo. V záujme prevencie rakoviny je lepšie alkohol nepiť.

7    Vyhýbajte sa prílišnému slnečnému žiareniu – platí to najmä pre deti. Chráňte sa pred slnkom. Nepoužívajte soláriá.

8    Na pracovisku sa chráňte pred rakovinotvornými látkami dodržiavaním pokynov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

9    Zistite, či ste doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu. Postarajte sa o to, aby sa nadmerné hodnoty žiarenia znížili.

10 Pre ženy:

  • Dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky. Ak je to možné, dojčite.
  • Substitučná hormonálna terapia zvyšuje riziko určitých typov rakoviny. Obmedzte jej používanie.

11 Zabezpečte, aby sa vaše deti zúčastnili na programe očkovania proti:

  • hepatitíde typu B (novorodenci)
  • ľudskému papilomavírusu (HPV) (dievčatá).

12 Zúčastňujte sa na organizovaných programoch skríningu rakoviny:

  • hrubého čreva (muži aj ženy)
  • prsníka (ženy)
  • krčka maternice (ženy).

Európsky kódex proti rakovine sa zameriava na opatrenia, ktoré môžu v rámci prevencie rakoviny podniknúť samotní občania. Úspešná prevencia rakoviny si vyžaduje, aby tieto jednotlivé opatrenia boli podporené vládnymi politikami a opatreniami. Viac o Európskom kódexe proti rakovine nájdete na webovej lokalite: http://cancer-code-europe.iarc.fr

 

Pridajte sa k tisícom ľudí na sociálnych sieťach

Šíriť povedomie o Svetovom dni a prevencii môže každý prostredníctvom sociálnych sietí. Personalizovať svoj odkaz v rámčeku s prepísaním hesla „Ja som a ja budem“ (napríklad „Ja som matka a budem informovať svoje deti o prevencii“) s pridaním vašej fotky môžete na https://www.worldcancerday.org/custom-poster alebo na www.lpr.sk. Svoj rámček zdieľajte s hashtagmi #WorldCancerDay #IamAndIwill #LifeHacksChallenge #Ligaprotirakovine.  Na takúto iniciatívu môžete vyzvať aj svojich priateľov a známych, pridať sa k tisícom ľudí po celom svete, a spoločne tak podporiť globálny boj proti rakovine.

Viac informácií nájdete na :

Web LPR: https://www.lpr.sk/

Facebook fan page LPR: https://www.facebook.com/ligaprotirakovine/

Instagram LPR: Liga Proti Rakovine

Web Svetového dňa proti rakovine: http://www.worldcancerday.org/

Liga proti rakovine organizuje odber krvi

Centrum pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine pripravilo mobilný odber krvi, ktorý sa uskutoční v nedeľu, 10. februára 2019 v priestoroch košického Centra pomoci. Darcovia môžu darovať vzácnu tekutinu v čase od 8:00 do 12:00 hodiny. Darovaná krv bude určená pre onkologických pacientov.

***

Liga proti rakovine

Liga proti rakovine je občianske združenie, ktorého primárnym cieľom je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Svoju činnosť vykonáva už 29 rokov v podobe realizácie množstvo vlastných  projektov, ktoré stále rozširuje podľa aktuálnych potrieb tak onkologických pacientov, ako aj spoločnosti. Finančne však podporuje aj projekty menších občianskych združení, ktoré sú orientované na rovnakú problematiku. Veľkú pozornosť venuje informovanosti a edukácii verejnosti v oblasti predchádzania či včasného záchytu ochorenia. Poskytuje finančnú podporu zdravotníckym inštitúciám na nákup nevyhnutného prístrojového vybavenia, umožňujúceho zlepšiť kvalitu liečby či prežívania onkologických pacientov. V oblasti výskumu podporuje projekty smerujúce k napredovaniu v liečbe rakoviny. Viac informácií o samotnej organizácii a Svetovom dni proti rakovine 2019 nájdete na stránke www.lpr.sk.

***

Union for International Cancer Control (UICC) – Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny

UICC je najväčšia medzinárodná organizácia aktívna v boji proti rakovine, ktorá združuje viac ako 1 000 členských organizácií sídliacich v 160 krajinách na svete, medzi ktoré patria aj ministerstvá zdravotníctva, výskumné inštitúty, liečebné centrá a pacientske organizácie. UICC a ich partneri z rôznych sektorov sa zaviazali k podpore a vyzývaniu vlád v jednotlivých krajinách, aby do svojich programov implementovali programy, zaoberajúce sa globálnym bremenom rakoviny a ďalších neprenosných chorôb, ako aj pravidelne zvyšovali ich kvalitu a udržateľnosť. Viac informácií o činnosti UICC je dostupných na stránke: www.uicc.org.

Kontakty pre médiá:

Mgr. Petra Benczyová

PR manažérka LPR

Tel. číslo: 0915780372

e-mail: pr@lpr.sk

 

Ing. Eva Kováčová

Výkonná riaditeľka LPR

Tel. číslo: 0915 797 564, 02/5720 2901

e-mail: kovacova@lpr.sk


Najnovšie aktuality

  • PRacovná PRíležitosť! Hľadáme PR manažéra

    Viac o PRacovnej pozícii TU

    Čítať ďalej
  • Movember-pridali sme sa k hasičom a urológom

    Dobrovoľní hasiči sa pridávajú k urológom a podporujú Movember: najväčšia frajerina je starať sa o vlastné zdravie Počas novembra sa každoročne Slovenská urologická spoločnosť s partnermi pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember a snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase […]

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme prednášku „Náročné emoce a myšlenky“

    Realizovali sme ďalšiu prednášku s naším českým kolegom Martinom Pospíchalom. Prednáška „Náročné emoce a myšlenky“ sa konala v Centrách pomoci v Košiciach aj v Bratislave.   Martin je predseda Psychoonkologickej sekcie Českej onkologickej spoločnosti ČLS JEP. Na prednáškach, ktoré prilákali aj nových návštevníkov, hovoril o tom, akým spôsobom onkologické ochorenie zasahuje do emócií a myšlienok […]

    Čítať ďalej
  • Movember – Muži dajte si pozor na svoju mužskosť

    Je možné chrániť sa pred rakovinou prostaty a semenníkov? MOVEMBER je celosvetová novembrová kampaň zameraná na zvyšovanie povedomia o mužskom zdraví – o témach ako je rakovina prostaty a rakovina semenníkov. Liga proti rakovine pripravila informačné podklady k prevencii rakovine prostaty a prevencii rakovine semenníkov. Dozviete sa aj na čo má muž bezplatný nárok v […]

    Čítať ďalej
  • Týždeň Ligy proti rakovine – Komunita onkologických pacientov

    Komunita a zdieľanie u onkologických pacientov Prečo je dôležitá? Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Na Slovensku totiž pribúda ročne 40 000 pacientov s týmto ochorením. Posledné roky ukázali, že psychické zdravie je práve pre nich, ale i pre ich blízkych či pozostalých mimoriadne dôležité. Mnohí však v dôsledku ochorenia zostávajú izolovaní. Preto Liga proti rakovine prichádza v rámci […]

    Čítať ďalej
  • Vzdelávali sme zdravotné sestry v Martine, v Ružomberku a v Bojniciach

    Pri náročnej ošetrovateľskej práci častokrát zdravotné sestry riešia aj podporu sebestačnosti onkologického pacienta a jeho sociálnu situáciu, čo nie je vždy jednoduché, najmä ak je pacient osamelý, alebo nemá motivovaných príbuzných, ktorí by mu vedeli byť nápomocní, či sa o neho postarali. Vyznať sa v spleti neustále sa meniacich právnych predpisov je náročné aj pre […]

    Čítať ďalej