KORONAVÍRUS A ONKOLOGICKÍ PACIENTI

Onkologickí pacienti sú v súvislosti s koronavírusom jednou z rizikových skupín.

Na základe najčastejších otázok onkologických pacientov a ich blízkych pripravila Liga proti rakovine v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva  podporné edukačné video o tom, ako túto situáciu zvládať.

Zvládneme to spolu

Zdroje nižšie uvedených informácii: MUDr. Darina Sedláková – odborník v oblasti verejného zdravia, WHO, členka GR Ligy proti rakovine; PhDr. Andrea Križanová  PhD. –  onkopsychológ Ligy proti rakovine, odborník v oblasti verejného zdravia a noisk.sk

OBRÁŤTE SA NA LIGU PROTI RAKOVINE

Onkoporadňa

Kontaktovať môžete bezplatnú telefonickú a emailovú Onkoporadňu  Ligy proti rakovine – kliknite TU

Dôležité!!! V súvislosti s koronavírusom  dávame do pozornosti onkologickým pacientom a ich príbuzným možnosť konzultovať  svoje dotazy s odborníčkou v oblasti verejného zdravia, onkopsychologičkou – PhDr. Andreou Križanovou  PhD.  na Onkoporadni Ligy proti rakovine na t.č. 0800 11 88 11 každý deň aj počas víkendov medzi  18 00 – 19 00 hod. Prosíme o rešpektovanie, že Onkoporadňa je k dispozícii výlučne onkologickým pacientom a ich blízkym. Ďakujeme za pochopenie.

Jednorazový finančný príspevok

V prípade, že sú onkologickí pacienti v hmotnej núdzi a obávajú sa zhoršenej ekonomickej situácie, preruší sa im možnosť návratu do zamestnania v dôsledku aktuálnej situácie, môžu sa na nás obrátiť. Pomoc môžeme zabezpečiť formou finančného príspevku v rámci nášho projektu Jednorazová finančná výpomoc v hmotnej núdzi. 

Všetky naše bezplatné projekty pre onkologických a ich blízkych nájdete na www.lpr.sk. Aktuálne projekty realizujeme s ohľadom na situáciu s koronavírusom.

ONKOLOGICKÍ PACIENTI A KORONAVÍRUS

Onkologickí pacienti – riziková skupina

Pri COVID-19 sa zdá, že u starších ľudí (najmä nad 70 rokov) a u ľudí s existujúcimi zdravotnými problémami, ako sú chronické ochorenie pľúc (napríklad CHOCHP), kardiovaskulárne a onkologické ochorenie, cukrovka, alebo chronické ochorenie obličiek, je väčšie riziko závažných komplikácií, ktoré môžu vyžadovať prijatie do intenzívnej zdravotnej starostlivosti. Bohužiaľ, je s nimi spojené aj zvýšené riziko úmrtia. O zvýšenom riziku takýchto pacientov hovoria údaje z Číny alebo z Talianska, ale aj z ďalších krajín, kde je významný počet infikovaných. V polovici februára  bola publikovaná aj štúdia, ktorá skúmala 2 007 prípadov hospitalizovaných pacientov COVID-19 z 575 nemocníc v Číne. Z tejto skupiny našli 18 pacientov s anamnézou rakoviny. Takmer polovica z týchto pacientov mala vyššie riziko „závažných udalostí“ (definované ako prijatie na JIS, potreba ventilácie alebo smrť). Ide síce o malý súbor pacientov, ale závery treba považovať za veľmi relevantné.

Viac ohrozené onkologické diagnózy a štádia rakoviny

Medzi najviac ohrozených patria podľa týchto informácií pacienti s hematologickými [krvnými] malignitami – Hodgkinovlymfóm, chronická lymfocytárna leukémia, akútna myeloidná leukémia, akútna lymfoblastická leukémia a mnohopočetný myelóm. Vo zvýšenom riziku sú tiež pacienti, ktorí sú v aktívnej chemoterapii a pacienti po transplantácii kostnej drene. Títo pacienti majú zníženú imunitu, ktorá je sprievodným javom liečby, ale môže pretrvávať dlhšiu dobu po skončení liečby. To zvyšuje náchylnosť na infekciu.

Ak som onkologický pacient a mám podozrenie na COVID-19

Nie je zriedkavé, že onkologickí pacienti, hlavne tí, ktorí majú aktívne onkologické ochorenie, alebo sú na aktívnej onkologickej liečbe majú horúčkové ochorenie spojené s postihnutím horných dýchacích ciest. V súčasnej situácii je potrebné v rámci diferenciálnej diagnostiky u každého s typickými prejavmi myslieť na potenciálne ochorenie COVID-19. Platia tu všeobecné zásady, že by mal byť vyšetrený pacient a pri potvrdení infekcie aj všetky jeho kontakty a ďalej postupovať podľa štandardných odporúčaných postupov. Pacienti, ktorí majú prejavy infekcie a sú na aktívnej onkologickej liečbe, alebo majú aktívne onkologické ochorenie by mali v prvom kroku ak je to možné kontaktovať svojho ošetrujúceho onkológa. Pacienti, ktorí nemajú aktívne onkologické ochorenie, alebo nie sú aktívne liečení by mali v prípade akútnej infekcie v prvom kroku kontaktovať svojho všeobecného lekára.

Pacienti, ktorí sa v súčasnosti liečia, by sa mali vyhýbať používaniu verejných dopravných prostriedkov. Je potrebné konzultovať zdravotnícke zariadenie, aby poskytlo prevozovú sanitku.

ODPORÚČANIA SOS ONKOLOGICKÝM PACIENTOM POČAS PANDÉMIE COVID 19

I. Rutinné kontroly pacientov po liečbe a pacienti na dlhodobej hormonálnej liečbe: – Telefonicky sa preobjednať – Využívať e-recepty – Nevstupovať na onkologické oddelenia/ambulancie s príznakmi infekcie.

Sledovať aktuálnu situáciu na stránkach svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako aj Úradu verejného zdravia http://www.uvzsr.sk/, Ministerstva zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie https://www.health.gov.sk/Titulka (WHO) https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

To znamená, že sa odkladajú kontrolné návštevy po skončení liečby, akékoľvek otázky, zdravotné problémy, potreby napísania receptu, odporúčame konzultovať s ošetrujúcim onkológom telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu, vyhnúť sa neohlásenej návšteve ambulancie, cestovaniu.

II. Pacienti na aktívnej protinádorovej liečbe: – Chrániť seba aj okolie častou hygienou rúk – Dodržiavať zásady hygieny pri kašlaní, čistení nosa a pod. – Vyhýbať sa návštevám chorých ľudí – Sledovať aktuálnu situáciu na stránkach svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako aj Úradu verejného zdravia http://www.uvzsr.sk/, Ministerstva zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie https://www.health.gov.sk/Titulka (WHO) https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Pacienti, ktorí sú v aktívnej protinádorovej liečbe, odporúčame tak ako vyššie – akékoľvek otázky, zdravotné problémy, potreby napísania receptu, odporúčame konzultovať s ošetrujúcim onkológom telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu, vyhnúť sa neohlásenej návšteve ambulancie, cestovaniu. A navyše, odporúčame pred plánovanou liečbou (ambulantnou alebo hospitalizačnou) konzultovať svojho ošetrujúceho lekára, ambulanciu alebo oddelenie a uistiť sa, že termín platí, že sú k dispozícii lieky, a že môžu prísť.

Pacienti, ktorí majú komplikácie po protinádorovej liečbe

1. Teploty, kašeľ, dýchavicu, slabosť, bolesti kostí, kĺbov – nedajú sa odlíšiť od príznakov infekcie koronavírusom, tu sa musia zamyslieť nad akoukoľvek možnosťou styku buď s človekom, ktorí má potvrdenú infekciu, alebo s niekým, kto bol kdekoľvek v zahraničí za obdobie posledných 2 – 3 týždňov,

2. akékoľvek iné ťažkosti po liečbe.

Pre obe skupiny platí samozrejme kontakt so svojim ošetrujúcim onkológom – telefón, e-mail – dostanú usmernenie a odporúčanie.

Pre skupinu 1. navyše prosíme presne informovať, nezabudnúť na presný popis klinických príznakov + nič nezabudnúť a nezamlčať ohľadom kontaktov. Ak pacient určite vylučuje možnosť kontaktu, onkológ s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí kontrolu na onkologickom pracovisku (týka sa predovšetkým pracovísk s posteľovým oddelením). Ak sa nedá vylúčiť kontakt resp. možnosť získania infekcie koronavírusom, odporúčame postupovať akoby bol pacient rizikový a je potrebný odber na vylúčenie infekcie koronavírusom. Všetko je však potrebné riešiť po predchádzajúcej telefonickej alebo emailovej konzultácii, v žiadnom prípade neodporúčame bez konzultácie ísť do ambulancie, na urgentný príjem alebo do akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia. V prípade, že sa jedná o akútny stav, kontaktovať RZP.

Prevencia

Základom ochrany pred infekciou sú bežné hygienické opatrenia: často si umyť ruky, kašľať a kýchať do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite odhodíme, vyhýbanie sa miestam s veľkou kumuláciou ľudí.  Zostaňte doma, keď vám nie je dobre, a nezabudnite informovať o akejkoľvek zmene vášho zdravotného stavu ošetrujúceho lekára. Liečeným onkologickým pacienom, aj keď sú zdraví z hľadiska infekcie koronavírusom, sa odporúča nosiť rúšku. V ich prípade spĺňa psychologický aspekt ochrany: oni sami si dávajú podvedome pozor, a ostatní ľudia sa k nim správajú ohľaduplnejšie. Pacienti s rakovinou v anamnéze, ktorí už nie sú liečení niekoľko rokov, „by mali byť v poriadku“, ale mali by sa vyhýbať miestam s kumuláciou ľudí, kde je riziko infekcie zvýšené.

Na COVID-19 neexistuje ani očkovacia látka ani kauzálna liečba. Treba spraviť všetko preto, aby sme sa nákaze vyhli. Ak ju dostaneme, je potrebné dodržiavať všetky nariadenia a odporúčania odborníkov a ošetrujúcich lekárov. 

Milí pacienti, v Lige proti rakovine na vás myslíme každý deň. Veríme, že práve vy budete najdisciplinovanejší a ochoreniu sa vyhnete. Keď sa budete potrebovať poradiť, sme tu pre vás. Zároveň vás však prosíme o uvedomenie si, že mnoho ľudí žije osamote, nemá inú možnosť, ako si zavolať a podeliť sa so svojimi obavami, vypočuť si rady a podporu. Myslite i na nich a ak žijete so svojou rodinou, veľmi vám želáme, aby ste toto obdobie i s jej pomocou zvládli čo najlepšie.

ĎALŠIE UŽITOČNÉ KONTAKTY

www.mzsr.sk

www.uvzsr.sk ..

Informácia o telefonických linkách:

  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
    • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

Odborní pracovníci odpovedajú na otázky verejnosti týkajúce sa nového koronavírusu nepretržite 24 hodín/7 dní v týždni.

Email: novykoronavirus@uvzsr.sk

Sledujte overené zdroje

Aj pre onkologických pacientov platia všetky všeobecne platné odporúčania, tak ako ich MZ SR a UVZ SR už tretí týždeň sprostredkováva všetkým občanom. Apelujeme na pacientov, aby dôsledne dodržiavali všetky odporúčania, ktoré poskytuje MZ SR, Úrad verejného zdravotníctva, všeobecní a ošetrujúci lekári. V žiadnom prípade nie je dôvod na paniku. Vyhľadávajte len informácie z dôveryhodných zdrojov, ignorujte rôzne internetové a „pouličné“ diskusie.

AKO AKTUÁLNE PODPORIŤ LIGU PROTI RAKOVINE

Celoročná podpora
SK65 0200 0000 0001 0483 2012
https://www.lpr.sk/chcem-prispiet/

2% z dane
Formulár na zaslanie 2 % a viac informácií o bezplatných projektoch pre pacientov a ich rodiny nájdete na https://www.lpr.sk/2-percenta-z-dani/
Liga proti rakovine SR, Brestová 6, 821 02 Bratislava
IČO: 00641219, právna forma: občianske združenie
Číslo účtu organizácie na zaslanie 2 % nie je potrebné

ĎAKUJEME ak nás podporíte.

 

 


Najnovšie aktuality

  • Zdravý nový rok 2025

    Milí priatelia, želáme vám pevné zdravie, či uzdravenie. Pri tom fyzickom, myslite aj na to duševné. Aj 35. rok sme tu pre vás s našimi bezplatnými službami a aktivitami,   váš tím Ligy proti rakovine.

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme pravidelné vzdelávanie našich onkopsychológov

    Počas dvoch dní sme preberali konkrétne otázky a problémy vyvstávajúce z praxe pomoci onkologickým pacientom a ich príbuzným. Vzájomne sme sa inšpirovali novými poznatkami a technikami k zefektívneniu našej práce. Program viedli naše onkopsychologičky Katarína Klincová a Lucia Budáčová, ktorá odborne vzdelávala v téme sprevádzania v smútení. Hosťom vzdelávacej akcie bola MUDr. Lucia Dzurillová, ktorá […]

    Čítať ďalej
  • Vianočný darček-MOTIVAČNÉ NÁLEPKY

    VYTVORILI SME PRE VÁS MOTIVAČNÉ NÁLEPKY NA VÝŤAHY OBJEDNAJTE SI ICH DO KONCA ROKA BEZPLATNE NA PR@LPR.SK Nalepte prvý obrázok na výťah na prízemí a motivujte seba a ostatných, aby použili radšej schody.Ostatné nálepky JEDNOTLIVO nalepte na ďalšie poschodia, tak aby si ich na ceste po schodoch ľudia všimli (na stenu, či výťah).Pripravili sme motiváciu […]

    Čítať ďalej
  • 8 248€ od 101 Drogéria pre náš projekt Vystrihaj sa Slovensko

    ZNAČKA PANTENE A SIEŤ 101 Drogéria V SPOLUPRÁCI S NAMI VYZBIERALI UŽ VIAC AKO 80 000€ PRE NÁŠ PROJEKT VYSTRIHAJ SA SLOVENSKO.. Z každého produktu zakúpeného od 3. júla do 3. septembra darovala značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu parochní z pravých vlasov pre onkologických pacientov alebo kúpu hotovej parochne. Cena parochní […]

    Čítať ďalej
  • Naša bezplatná Onkoporadňa je k dispozícii aj počas sviatkov

    Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, Onkoporadňa slúži práve na váš najbližší kontakt s odborníkmi na rôzne témy. V čase hodín Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 obrátiť na […]

    Čítať ďalej
  • Čarovný advent v Rakúsku s našimi pacientmi

    Úspešne máme za sebou dvojdňový vianočný výlet, počas ktorého sme spolu s onkologickými pacientmi navštívili 3 malebné rakúske mestá – Melk, Linz a Salzburg. Od významných historických pamiatok po tradičné vianočné trhy – každý okamih bol pre nás všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Plní vianočnej atmosféry si odnášame nielen krásne spomienky ale aj novovzniknuté priateľstvá. Ďakujeme všetkým […]

    Čítať ďalej