Informácie o očkovaní pre onkologických pacientov

Milí priatelia,
TU nájdete aktuálne informácie o očkovaní proti COVID-19.
Na základe nich patrí onkologický pacient do II. vlny očkovania.
V prípade otázok sa prosím obráťte na vášho ošetrujúceho lekára.
(Liga proti rakovine nestála pri tvorbe pravidiel očkovania, za obsah nezodpovedáme. Bližšie informácie nájdete na korona.gov.sk)
 
preložili sme relevantnú časť zo zdroja https://www.esmo.org/covid-19-and…/covid-19-vaccination… 
Pacienti s rakovinou majú zvýšené riziko závažného priebehu COVID-19 ochorenia. Ide hlavne o pacientov s hematologickými malignitami na chemoterapii, s pokročilým solídnym nádorom, alebo aj do 5 rokov od diagnostikovania solídneho nádoru. Títo pacienti by mali byť očkovaní proti SARS-CoV-2 bez ohľadu na iné indikácie a umiestnení vo vyššej prioritnej skupine. Pacient po B-bunkovej deplečnej liečbe (anti CD20, anti CD19 protilátky, CAR-T bunky a pod.) môžu mať zníženú odpoveď na vakcínu. Očkovanie po allogénnej transplantácii by sa malo riadiť všeobecnými odporúčaniami – pri absencií ochorenia GvHD (štep proti hostiteľovi) sa vakcína môže aplikovať po 6 mesiacoch od transplantácie, po konzultácii s ošetrujúcim onkológom/hematológom. Pri očkovaní by tiež mali mať prioritu zdravotníci starajúci sa o onkologických pacientov, aby sa minimalizoval nozokomiálny prenos. Účinnosť a trvanie imunity po vakcinácii u onkologických pacientov sú stále nepreskúmané. Stále sú potrebné R-O-R opatrenia (ruky, odstup, rúško) a iné hygienické opatrenia, aj u onkologických pacientov a mali by ísť určite súbežne s očkovacím programom.
Ideálne, podanie vakcíny by malo byť pred začatím chemoterapie. U pacientov na chemoterapii, neexistujú špecifické odporúčania ohľadom načasovania vakcinácie a ďalšieho cyklu chemoterapie.
Vakcíny podobnej tej na Slovensku – založenej na mRNA, boli testované aj u onkologických pacientov s malígnym melanómom (išlo o mRNA vakcíny ako liečba malígneho melanómu) a boli bez nejakých špecifických nežiaducich účinkov.
 
Na základe vašich podnetov a otázok sme iniciovali informácie k očkovaniu priamo pre onkologických pacientov:

Odporúčanie NOÚ: Vakcinácia onkologických pacientov proti COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára

  1. Základom prevencie infekcie zostávajú základné opatrenia (rúška, dezinfekcia rúk, sociálny odstup).
  2. Odporúčame očkovanie blízkych kontaktov (rodiny) onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient.
  3. Odporúčanie očkovania onkologického pacienta je plne v kompetencii lekára, ktorý zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory.
  4. Všetky doteraz schválené vakcíny EMA sú neživé a bezpečné. Očkovanie onkologických pacientov nebolo súčasťou klinického testovania, odporúčania sa teda odvíjajú od skúsenosti z očkovania známymi vakcínami (proti chrípke, pneumokokom a pod.).
  5. Účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie; účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od typu protinádorovej liečby.
  6. Očkovanie indikované lekárom prebieha podľa odporúčania výrobcu (SPC). Špecifické informácie pre pacientov s nádorovými chorobami zatiaľ nie sú dostupné.
  7. Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby (po 3-4 týždňoch), v prípade prebiehajúcej liečby sa odporúča podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky (cca 2 týždne pred ďalšou liečbou).
  8. Pacienti po transplantácii krvotvorných buniek podliehajú špecifickým podmienkam očkovania.
  9. Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach; predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie; zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované.

Doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ

Želáme veľa zdravia,
tím Ligy proti rakovine

Najnovšie aktuality

  • 10. APRÍL: DEŇ NARCISOV 2025

    NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS? Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov. A aj vďaka verejno-prospešnej finančnej zbierke DEŇ NARCISOV je táto pomoc veľmi intenzívna a účinná.  29. ročník zbierky sa bude v uliciach slovenských miest a obcí konať 10. apríla. Na Slovensku ročne pribúda približne […]

    Čítať ďalej
  • Symbolicky na Svetový deň zdravia začíname hovoriť o posolstve Dňa narcisov

    Dnešný (7.4.) Svetový deň zdravia je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako môžeme lepšie chrániť svoje zdravie a zdravie našich blízkych. Zhodou okolností a termínov je to zároveň tiež čas, keď začíname hovoriť o posolstve tohtoročného Dňa narcisov, ktorý je symbolom spolupatričnosti a podpory onkologických pacientov. Podľa najnovších epidemiologických údajov je výskyt onkologických ochorení na […]

    Čítať ďalej
  • Marec – mesiac povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka

    Marec je Európskym mesiacom osvety o kolorektálnom karcinóme – rakovine hrubého čreva a konečníka, ktorá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia v Európe aj na Slovensku. Liga proti rakovine preto upozorňuje na dôležitosť prevencie, včasného záchytu a liečby tohto ochorenia. Kolorektálny karcinóm: alarmujúce čísla Každoročne je v Európe diagnostikovaných približne 540 000 prípadov rakoviny hrubého čreva […]

    Čítať ďalej
  • Liga proti rakovine a ZSSK spoločne pre zdravie

    Liga proti rakovine v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) pripravili akciu „Zdravie vo vlaku s Ligou proti rakovine“ zameranú na prevenciu. Už v piatok, 28. februára, sa počas cesty vlakom na trati Bratislava – Košice a späť môžete dozvedieť viac o dôležitosti prevencie onkologických ochorení, naučiť sa samovyšetrovať prsníky a semenníky a zistiť, aký […]

    Čítať ďalej
  • 4.2.-Svetový deň proti rakovine

    Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný príbeh Štvrtého februára (4.2.) si pripomíname Svetový deň proti rakovine. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) pri tejto príležitosti spustila novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája každoročne aj Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, v ktorej kladie […]

    Čítať ďalej
  • Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice

    Karcinóm krčka maternice je rakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách krčka maternice. Zvyčajne ide o pomaly rastúcu rakovinu, ktorá nemusí mať príznaky, môže však byť zistená prostredníctvom rôznych foriem prevencie. A práve o nich informuje pravidelne – počas celého roka – i Liga proti rakovine, intenzívne v mesiaci január, ktorý je venovaný povedomiu o tomto nádorovom ochorení. Výskyt na Slovensku […]

    Čítať ďalej