„My môžeme. Ja môžem.“ Takto znie motto Svetového dňa boja proti rakovine 2016, ktorý si celý svet každoročne pripomína 4.februára.
Slogan „My môžeme. Ja môžem.“ chce zdôrazniť, ako každý z nás – či už ako jednotlivec alebo ako kolektív, má dôležitú úlohu v boji proti rakovine.
Tak, ako rakovina zasahuje každého človeka v rôznych podobách, rovnako aj ľudia môžu rôznymi krokmi ovplyvniť zásah rakoviny na jednotlivcov, rodiny či komunity. Svetový deň proti rakovine chce ľuďom zdôrazniť, čo môžu urobiť alebo ako sa zapojiť do boja s chorobou, ktorá sužuje celý svet.
Kľúčové motto „My môžeme. Ja môžem.“ v sebe obsahuje niekoľko rád, ako neostať ľahostajným voči problematike rakoviny. Jednotlivca povzbudzuje, aby sa rozhodol pre zdravý životný štýl, nepodceňoval prevenciu, pomáhal druhým a nebál sa sám žiadať o pomoc. Aby bol sám sebou a vytváral si okolo seba čo najmenej stresové prostredie.
Svetový deň boja proti rakovine sa však orientuje aj na silu kolektívu, a preto vyzýva združenia, skupiny či inštitúcie, aby boli vnímavé voči svojmu okoliu, šírili osvetu o podstate zdravého živ. prostredia, prevencie, funkčného zdrav
otného systému či korektného a dobre fungujúceho štátu.
Do kampane, ktorá bude prebiehať nasledujúce dva roky, sa môže zapojiť každý človek a to tým, že si na dlaň napíše odkaz, ako on môže prispieť v boji proti rakovine a dlaň si odfotí. Túto fotku bude zdieľať na soc. sieťach s #WeCanICan a #WorldCancerDay. Svoje fotografie si môže porovnať s ďalšími ľuďmi na worldcancerday.org.
Liga proti rakovine v tento deň vyhlási víťazov iniciatívy „žabákovanie za zdravie“. Táto iniciatíva bola súčasťou každoročnej jesennej preventívnej kampane Týždňa proti rakovine, ktorého nosnou témou bol pohyb a zdravý životný štýl. Podstatou iniciatívy bolo rozpohybovať Slovensko a spoločnými silami naskákať čo najviac drepov (tzv. žabákov). Slovensko v priebehu dvoch mesiacov spolu naskákalo viac ako 160 tisíc žabákov.