4.2.-Svetový deň proti rakovine

Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný príbeh

Štvrtého februára (4.2.) si pripomíname Svetový deň proti rakovine. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) pri tejto príležitosti spustila novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája každoročne aj Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, v ktorej kladie ľudí a ľudskosť do jej centra.

Rakovina postihuje každého inak

V roku 2022 bolo celosvetovo diagnostikovaných približne 20 miliónov nových prípadov rakoviny a 9,7 milióna ľudí v dôsledku tohto ochorenia zomrelo. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 40 000 nových prípadov rakoviny. Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií pribúda najviac prípadov rakoviny kože, kolorektálneho karcinómu a prsníka.

Rakovina postihuje každého inak – odlišné sú nielen typy onkologických ochorení, ale aj príbehy ľudí trpiacich rakovinou. Podpisujú sa pod ne sociálno-ekonomické podmienky, rodinné zázemie, vzdelanie, hodnoty, potreby, perspektívy či preferencie pacientov.

Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) chce kampaňou “Spojení jedinečnosťou” zdôrazniť potrebu starostlivosti, ktorá sa bude okrem choroby samotnej sústreďovať na individuálne potreby jednotlivcov viac ako doposiaľ. Rôznorodé skúsenosti a príbehy ľudí s rakovinou majú byť podľa UICC základom spoločného úsilia o ešte lepšiu starostlivosť o pacienta.

Musíme vidieť v pacientovi aj človeka

Rakovina nie je len medicínska diagnóza – je to tiež hlboko osobná záležitosť. Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný ľudský príbeh – príbeh o smútku, strachu, bolesti, uzdravovaní, odolnosti, láske, radosti a mnohých ďalších emóciách.

To je tiež v súlade s dlhodobým poslaním a prácou Ligy proti rakovine, ktorá už 35 rokov poskytuje onkologickým pacientom a ich rodinám široké spektrum pomoci predovšetkým v oblasti psycho-sociálnej starostlivosti.

„Každá skúsenosť s rakovinou je jedinečná a vyžaduje si našu empatiu a pozornosť , aby sme spoločne dokázali vnímať pacienta i za hranicou choroby a videli v ňom v prvom rade človeka. Prístup k onkologickej starostlivosti, ktorý plne reflektuje jedinečné potreby každého jednotlivca s dôrazom na súcit a porozumenie, vedie k najlepším zdravotným výsledkom,” hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Liga proti rakovine dlhodobo poskytuje bezplatné psycho-sociálne projekty:

  • Onkoporadňa – individuálne telefónne a emailové poradenstvo s rôznymi odborníkmi pre onkologických pacientov a ich blízkych.
  • Sieť onkopsychológov – odborné poradenstvo a individuálna psychologická podpora naprieč Slovenskom pre onkologických pacientov a príbuzných počas liečby.
  • Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých – skupinová podpora pre ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej životnej situácii pod vedením onkopsychológa.
  • Sprievodca mapuje individuálne potreby pacientov vo vybraných nemocniciach a následne im poskytuje užitočné a praktické rady a informácie.
  • Jednorazový finančný príspevok – finančná podpora pre onkologických pacientov, ktorí sa ocitli v dôsledku ochorenia v hmotnej núdzi.
  • Krátkodobé ubytovanie – možnosť ubytovania rodičov počas hospitalizácie chorého dieťaťa alebo onkologických pacientov počas liečby.
  • Parochne pre pacientky – projekt „Vystrihaj sa Slovensko“ zabezpečuje LPR pre pacientky parochne zo živých či umelých vlasov.
  • Programy v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine – celoročné vzdelávacie, pohybové a voľnočasové aktivity pre onkologických pacientov.
  • Rodinné a relaxačné pobyty – pobyty poskytujúce relax a možnosť zotavenia sa s programom prispôsobeným potrebám jednotlivcov i celých rodín.
  • Prevencia – informovanie verejnosti edukačnými podujatiami a kampaňami, prednášky pre firmy a školy. Materiály pripravované odborníkmi distribuuje LPR do zdravotníckych zariadení aj individuálnym záujemcom.
  • Advokácia pacienta – skúsenosti a kontakty umožňujú Lige proti rakovine komunikovať s príslušnými inštitúciami doma aj v zahraničí s cieľom dosiahnuť lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov a znižovať výskyt rakoviny v spoločnosti.
  • Vzdelávanie zdravotných sestier – pre skvalitnenie komunikácie a odovzdávanie užitočných informácií v sociálnej oblasti realizuje Liga proti rakovine vzdelávanie zdravotných sestier pracujúcich s onkologickým pacientom.
  • Supervízia onkopsychológov a sociálnych pracovníkov – pravidelné supervízne stretnutia, ktoré umožňujú výmenu skúseností a kontinuálne vzdelávanie.
  • Onkoforum.sk – online diskusná platforma pre onkologických pacientov.

„Je dôležité, aby ľudia trpiaci rakovinou cítili, že sú vnímaní, vypočutí a chápaní. Každý z nich je špeciálny a každý má svoje jedinečné potreby a očakávania. Naším spoločnými cieľom by malo byť v prospech nás všetkých, aby sme dbali o efektívnejšiu prevenciu, kvalitnejšiu liečbu a vyššiu mieru prežitia. Potrebné zmeny na napĺňanie tohto cieľa sú výzvou pre nás všetkých.“ Dodáva Eva Kováčová.

VÝZVA “UPSIDE DOWN” (“HORE NOHAMI”)

Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine 2025 vyzýva Medzinárodná únia boja proti rakovine ľudí na celom svete, aby na sociálnych sieťach zdieľali videá alebo fotografie, na ktorých sú hore nohami (dolu hlavou) spolu so svojím príbehom o tom, ako ich rakovina ovplyvnila.

Ako sa môžete zapojiť?

  • Odfoťte sa dolu hlavou alebo otočte svoje video či fotografiu hore nohami.
  • Začnite vetou: „Rakovina môže obrátiť život hore nohami…“
  • Zdieľajte ju na sociálnych sieťach s hashtagmi #WorldCancerDay a #UnitedByUnique.
  • Označte @worldcancerday a @ligaprotirakovine, aby sme mohli váš príspevok vidieť.

Prečo výzva Upside Down?

Rakovina môže obrátiť svet hore nohami. Zmení váš pohľad na všetko: na život, vzťahy, budúcnosť. A hoci pocity smútku, bolesti a uzdravovania môžu byť spoločné, každá skúsenosť s rakovinou je jedinečná.

Tohtoročný Svetový deň proti rakovine vyzývame každého, kto má skúsenosť s rakovinou – pacientov, preživších, rodiny, priateľov – aby sa podelili o svoj príbeh, pretože príbehy nielen inšpirujú, ale nás aj spájajú a rozširujú naše pochopenie. Spoločne si želajme viac pochopenia a súcitu v budúcnosti.

Jeden príbeh môže inšpirovať – mnohé môžu zmeniť svet.

Popis FOTO: Pacientky Ligy proti rakovine sa pózovaním dolu hlavou zapájajú svojím posolstvom do výzvy „Upside Down“ v rámci Svetového dňa proti rakovine 2025:

„Sme onkologické pacientky a napriek tomu, že svet sa po stanovení diagnózy zvykne obrátiť dole hlavou, nestrácame chuť do života. Navštevujeme kurzy v Centre pomoci Ligy proti rakovine, ktorá nám už pomohla s rôznymi životnými výzvami. Spolu dokážeme zvládnuť aj život hore nohami.“

________________________________________________________________

O Lige proti rakovine

Liga proti rakovine, nezávislé občianske združenie, pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov s množstvom bezplatných psychosociálnych projektov a je aktívna i v prevencii onkologických ochorení.

O Svetovom dni proti rakovine

Svetový deň proti rakovine, označovaný aj ako World Cancer Day, bol založený v roku 2000 z iniciatívy Medzinárodnej únie boja proti rakovine (UICC). Každoročne sa k nemu hlási viac ako 150 krajín sveta a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o rakovine, podporiť prevenciu, včasnú diagnostiku a efektívnu liečbu. Viac informácií o kampani a aktivitách sa dá nájsť na stránke www.worldcancerday.org.

O Medzinárodnej únii boja proti rakovine (Union for International Cancer Control (UICC)):

Medzinárodná únia boja proti rakovine je najväčšia a najstaršia medzinárodná onkologická organizácia, založená v roku 1933. Má viac ako 1 100 členských organizácií v 170 krajinách.

Poslaním UICC je zjednocovať a podporovať onkologickú komunitu v jej úsilí o zníženie globálnej záťaže rakovinou, podporovať rovnosť a zabezpečiť, aby kontrola rakoviny zostala prioritou na globálnej zdravotníckej a rozvojovej agende.

 


Najnovšie aktuality

  • 10. APRÍL: DEŇ NARCISOV 2025

    NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS? Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov. A aj vďaka verejno-prospešnej finančnej zbierke DEŇ NARCISOV je táto pomoc veľmi intenzívna a účinná.  29. ročník zbierky sa bude v uliciach slovenských miest a obcí konať 10. apríla. Na Slovensku ročne pribúda približne […]

    Čítať ďalej
  • Symbolicky na Svetový deň zdravia začíname hovoriť o posolstve Dňa narcisov

    Dnešný (7.4.) Svetový deň zdravia je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako môžeme lepšie chrániť svoje zdravie a zdravie našich blízkych. Zhodou okolností a termínov je to zároveň tiež čas, keď začíname hovoriť o posolstve tohtoročného Dňa narcisov, ktorý je symbolom spolupatričnosti a podpory onkologických pacientov. Podľa najnovších epidemiologických údajov je výskyt onkologických ochorení na […]

    Čítať ďalej
  • Marec – mesiac povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka

    Marec je Európskym mesiacom osvety o kolorektálnom karcinóme – rakovine hrubého čreva a konečníka, ktorá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia v Európe aj na Slovensku. Liga proti rakovine preto upozorňuje na dôležitosť prevencie, včasného záchytu a liečby tohto ochorenia. Kolorektálny karcinóm: alarmujúce čísla Každoročne je v Európe diagnostikovaných približne 540 000 prípadov rakoviny hrubého čreva […]

    Čítať ďalej
  • Liga proti rakovine a ZSSK spoločne pre zdravie

    Liga proti rakovine v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) pripravili akciu „Zdravie vo vlaku s Ligou proti rakovine“ zameranú na prevenciu. Už v piatok, 28. februára, sa počas cesty vlakom na trati Bratislava – Košice a späť môžete dozvedieť viac o dôležitosti prevencie onkologických ochorení, naučiť sa samovyšetrovať prsníky a semenníky a zistiť, aký […]

    Čítať ďalej
  • 4.2.-Svetový deň proti rakovine

    Za každou diagnózou sa skrýva jedinečný príbeh Štvrtého februára (4.2.) si pripomíname Svetový deň proti rakovine. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) pri tejto príležitosti spustila novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája každoročne aj Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, v ktorej kladie […]

    Čítať ďalej
  • Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice

    Karcinóm krčka maternice je rakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách krčka maternice. Zvyčajne ide o pomaly rastúcu rakovinu, ktorá nemusí mať príznaky, môže však byť zistená prostredníctvom rôznych foriem prevencie. A práve o nich informuje pravidelne – počas celého roka – i Liga proti rakovine, intenzívne v mesiaci január, ktorý je venovaný povedomiu o tomto nádorovom ochorení. Výskyt na Slovensku […]

    Čítať ďalej